התחברות

נא הכנס את מספר הטלפון שלך למטה נא הכנס את הקוד שנשלח לטלפון שלך שלח קוד מחדש
עדיין אין לך משתמש? הרשם ליוצאים לשינוי עכשיו!

בעקבות המורדת

עדינה כהן

(זהירות – ספויילרים)

1) וואו אני לא נושמת לא יכולה לנשום. זה מטורף כמה זה נגע ללב שלי. מהרגע ‏שהתחלתי לצפות בסדרה אני פשוט ראיתי את עצמי בתוך אסתי. ‏אני מתחילה לראות את פרק הראשון ‏ופשוט בוכה אני מנסה לעצור את הדמעות וזה פשוט לא מפסיק וככל שהסרט ממשיך אני בוכה יותר ויותר ‏ולא מבינה איך התסריטאי מכיר אותי כל כך בעל פה. ‏פעם ראשונה שאני מרגישה שמישהו מזדהה במדויק איתי ומרגיש בדיוק מה שאני הרגשתי באותו תקופה שהייתי נשואה. כולי צמרמורות.

2) אני באה מבית חסידי. כיום אני מסתכלת על הסדרה מעיניים שלי במבט אחר. אני מבינה כמה סתומה הייתי כמה עבדו עליי במשך כל חיי. גם ‏בשידוכים. כל כך קשה לי לראות את זה שהם עדיין ממשיכים לעבוד על כל כך הרבה על בנות ‏כל כך צעירות שעדיין אין להם דעה משל עצמן ומפחדות להגיד מילה כי הם יודעות שאם יגידו מילה אחת שהם לא רוצים אותו אז זה נקרא כאילו הם לא מכבדים את ההורים שלהם…
ומי רוצה למרוד? אף אחת לא רוצה למרוד. כולן רוצות להיות בנות ישראל כשרות ‏שעושות בדיוק את מה שההורים שלהם רוצים שהם יעשו. בנות טובות ולשמור על זכות שלהם כבת ישראל כשרה כי אחרת מי יודע אם בכלל מישהו ירצה אותם…

3) ‏עכשיו שאני נמצאת על הרצף הדתי ויוצא לי לדבר עם מאות נשים שמספרת לי שממש לא רצו להתחתן עם בן הזוג שלהם. ‏יוצא לי לדבר עם מלא גברים שמספרים לי כמה הם ‏לא נמשכים לנשים שלהם אבל מה הם יכולים לעשות? יש להם כבר 6/7/8 ילדים… ‏שהם ייפגעו בנשים שלהם בילדים שלהם? ‏זה מטורף שאין את זכות הבחירה…
‏לכאורה כביכול יש כן בחירה כי כן שואלים את הבחורה אם היא רוצה אותו או לא, אבל הבחורה לא יכולה להגיד לא. ‏כשאני הייתי בשידוכים אני זוכרת שלא רציתי אותו בכלל אבל ידעתי שאם אני אגיד לו, זה אומר שאני הולכת נגד הרצון של הוריי ‏ורציתי להביא להם נחת ‏אז אמרתי כן…

4) ‏אני זוכרת שביום לפני החתונה הלכתי לשכנתי ‏אחרי המקווה ופשוט ישבתי ובכיתי לה שאני לא רוצה להתחתן אבל אני לא רוצה לגרום להוריי צער היא בכתה יחד איתי ‏אבל הבנו שאי אפשר עכשיו ברגע אחרון לבטל את זה כי ‏מה יגידו כולם? ‏הרגשתי הרבה יותר טוב חזרתי הביתה ואמרתי אני אעשה את זה לכבוד הוריי ואתחתן.
כבר בשבע ברכות הבנתי בדיוק עם מי יש לי עסק. עם המשפחה שלו. אני צריכה כל הזמן להרשים את המשפחה שלו כל הזמן הוא רצה שאני יתלבש ככה בשביל סבא שלו וככה לחבר שלו כדי שידעו שהוא התחתן עם בחורה טובה וצדיקה. הוא בעצמו ‏בכלל לא עניין אותו איך אני נראית העיקר להרשים אותם. להראות להם שאני צדיקה. ‏אני בכלל לא חייתי אתו אני חייתי עם המשפחה.

5) יום אחרי החתונה השוויגער באה לשאול אותי האם הצליח לנו אתמול בלילה. כולי מסמיקה ולא יודעת מה לעשות. ‏ואז בת דודה שלו התקשרה ואמרה לי שיש לה כל מיני רעיונות והתחילה לתת לי טיפים. בדיוק איך לנסות לעשות שיהיה לי יותר קל בשעת המצווה. ואז דודה שלו התקשרה ‏כל כך ״שמחתי״ ‏שכולם יודעים בדיוק מה קורה במיטה שלי…
‏יש בסדרה את הקטע שהמדריכה יושבת אתה ומסבירה לה ‏שבעצם באנו לעולם בשביל להביא ילדים וזה בדיוק מה שהיא רוצה…
לא זה מה שרציתי. הם החליטו בשבילי שזה מה שאני רוצה. שלא תבינו לא נכון אני מטורפת על הילדים שלי אבל זה לא היה הבחירה שלי להביא אותם לעולם.
המדריכה הסבירה לי איך אני צריכה להתנהג אתו ולא אמרה לי מילה עליי. הוא צריך להיות כמו מלך היא אמרה לי אז ישר שאלתי שאם כך אני המלכה. היא לא ענתה. בדיוק כמו בסדרה.

6) כ‏שהיא מסבירה לאיפה צריך להכניס את האיבר שלו ‏אני זוכרת את ההלם שקיבלתי כשהלכתי לשירותים. אני באמת לא ידעתי שיש שם חור.. ‏זה לא שהייתי ילדה סתומה אני ידעתי פה בשם שמעתי כל מיני דברים אבל באמת לא ידעתי בדיוק איפה זה נמצא כשראיתי את זה עכשיו בסרט הבנתי כמה העולם החרדי כל כך סגור בעניין מין. בנות אפילו לא יודעות על הגוף שלהן וצריכים להסביר להם בגיל 18 איפה יש להם חלק בגוף ‏ ‏שהם בעצם לא מכירות בכלל. זה מטריף אותי לגמרי. זה הגוף שלי ואני צריכה להכיר אותו. אבל איך פשוט מעלימים את זה שרק מתי שצריכים להביא ילדים לעולם אז מזכירים להם שיש כזה דבר…

7) כ‏שמראים בסרט שהם שוכבים שם. אין רומנטיקה. אצלי זה היה ככה בדיוק. גרנו קרוב לשכונה חילונית כך שיצא לי לפעמים לראות זוגות מתנשקים ידעתי שזה דבר שהוא אסור כי רק הגויים מתנהגים כך. אבל באיזה שהוא מקום נורא נורא ‏קינאתי בהם. בפעם השנייה ששכבנו ובא אליי וניסה לנשק אותי ישר צעקתי עליו שאנחנו לא גוים ‏למרות שכל כך רציתי את זה כל כך רציתי את החיבוק הזה שהוא יאהב אותי שהוא ירצה אותי אבל לא אהבתי בכלל כי ידעתי שזה מעשה של גויים. ‏

8) אחרי כמה שנים הבנתי שזה דבר שאני רוצה מאוד ‏ואני הלכתי ‏לרב ואמרתי לו שאני רוצה את זה אמר שאם זה משהו שמאוד חשוב לי שזה בסדר ואנחנו יכולים להתנשק אנחנו יכולים להתחבק. חזרתי הביתה וסיפרתי לו את זה.
הוא התחיל לחבק אותי אני זוכרת שהוא ניגש אליי הוא קירב את הפה על הפה שלי והתחיל לנשק אותי זה הדבר הכי מגעיל בעולם רצתי לשירותים ובפשוט הקאתי את הנשמה שלי. אני פשוט לא נמשכתי אליו בשום צורה. הוא היה מלוכלך כל כך.
אמרתי לו שהוא אולי הוא ישים דאודורנט אולי שיתרחץ אולי שיהיה יותר מטופח ‏אז הוא התחיל לצעוק עליי שהוא לא מודרני רק מודרניים עושים כאלה דברים. הוא סיפר לי שהוא הולך רק למקווה, הוא לא רוצה להתרחץ. אז אמרתי לו אז למה אני צריכה כל הזמן להתרחץ ולנקות את עצמי? ‏ללכת למקווה להיות הכי נקייה? את הכל בשבילך ‏ומה איתי לי לא מגיע משהו מטופח?‏

יש לי עוד מלאאאא מה לכתוב אני יכולה לכתוב ספר שלם. הסדרה הזו היא ממש כאילו על החיים שלי אז אכתוב עוד קצת.

9) בסוף כשבסדרה הוא הולך וגוזר את הפייעס, שהוא מבין שהוא עשה טעות, שהוא הבין שבעצם אשתו היא הכי יקרה לו בעולם, והוא מסכים לזרוק את אמא שלו ואת כל המשפחה שלו בשביל להיות איתה, ורוצה באמת להפוך לבעל טוב אוהב ומסור, ‏והוא באמת מצטער ומתנצל, הוא מבין שהיא באמת כל עולמו.
ואז היא אומרת לו “עס איז שוין שפעט” (מאוחר מידי) ‏ככה היה אצלי כשעזבתי את בית יום אחד. הוא שלח אנשים להסביר שהוא מתנצל והוא יודע כמה הוא הפסיד והוא יודע כמה הוא חנק אותי וכמה הוא לא נתן לי לעשות שום דבר. הוא כל כך מצטער על כל מה שהוא עושה לי ‏והוא מוכן להשתנות בשבילי. באמת מצטער, הוא בכה בלי סוף.
אבל אז אמרתי לו שמאוחר מדי כי באמת היה מאוחר מדי!!
אם הוא היה לפני כמה שנים תופס את עצמו, ומבין ‏כמה אשתו אישה טובה, וכמה אשתו ‏תעשה הכל בשביל לבנות בית יפה וטוב, ולגדל את הילדים בצורה הכי טובה שיכולה. אז הייתי נשארת. אבל עכשיו מאוחר מדי.
כשראיתי את הקטע האחרון שהוא מוריד את הפייעס אני בכיתי כמו תינוקת אני לא יכולתי להפסיק לבכות. חצי שעה ישבתי ובכיתי כמו תינוק זה כאב לי כל כך. כל כך כואב לי על כל כך הרבה נשים וגברים שמבינים אחרי כל כך ‏הרבה זמן שמאוחר מדי כבר שמבינים כמה הם טעו. זה שבר לי את הלב. ריסק אותי..

‏יש מלא ובנות וגברים שנדפקו אחד אחרי השני בגלל סיפור כזה. ‏חבל שככה החברה הזאת מתנהלת… ‏כולי תקווה שהסדרה הזאת תגיע לכמה שיותר אנשים שיבינו כמה רוע יש בדבר הזה שיצטרכו לפרק בתים אחד אחרי השני. שנשים לא יצטרכו להתאבד. או שכבר מתים בתוך עצמם כי כבר לא יכולים לעשות כלום ובזה אסיים!!!

תרבות / ביקורת טלוויזיה
01/04/2020

מאמרים נוספים

אוצרות יהודיים? - על הסדרה "יהלומים" בנטפליקס


יצירה יוצאת לעולם - טור אורח


פסטיבל הרוק וורכטר – יומן מסע


נהר לֵתֶה


ככלות הכול, לבדו


מסכת יציאה


דילוג לתוכן