התחברות

נא הכנס את מספר הטלפון שלך למטה נא הכנס את הקוד שנשלח לטלפון שלך שלח קוד מחדש
עדיין אין לך משתמש? הרשם ליוצאים לשינוי עכשיו!

המדריך ליוצא ויוצאת מהחברה החרדית

לימודי מקצוע ואומנות

תעודת הנדסאי

תעודת הנדסאי

תעודת הנדסאי – ללמוד מקצוע לחיים ארגז כלי עבודה תמיד ריתק אתכם, אתם מעדיפים לתקן דברים לבד במקום לקרוא לאיש מקצוע? חולמים לעבוד בתכנות ולא רוצים ומעדיפים לחסוך את השנים הארוכות של לימודי ההשלמה לקראת כניסה לפקולטה למדעי המחשב? תכנון ערים או עיצוב פנים הם עבודת החלומות שלכם? כנראה שאתם מתאימים ללימודי לתעודת הנדסאי! הלימודים לתעודת הנדסאי אורכים שנתיים או מעט יותר, במהלך הלימודים תידרשו להגיש מטלות ולהיבחן על החומר, ובסוף הלימודים יהיה עליכם להגיש פרויקט גמר. סיום מוצלח של הלימודים יקנה לכם תעודת הנדסאי מטעם משרד התמ”ת. בחלק מהמגמות תלמדו לתעודת טכנאי מוסמך. ההבדל בין לימודים לתעודת טכנאי מוסמך ללימודים לתעודת הנדסאי הוא בהיקף הלימודים; לימודים לתעודת טכנאי מוסמך אורכים בין שנה וחצי לשנתיים. התעודות מטעם המה”ט נחשבות בהחלט בעיני מעסיקים רבים, ויש כאלה שאפילו מעדיפים אותן על פני תואר ראשון בתחום הרלוונטי. הסיבה לכך היא שהלימודים לתעודת הנדסאי הם לימודים מעשיים, בעוד חלקים רבים מלימודי התואר הם תיאורטיים. חשוב לדעת: לימודים לתעודת הנדסאי אינם לימודים לתואר מהנדס. אלו שני דברים שונים. אם כי, בעלי תעודת הנדסאי יכולים להמשיך במסלול הלימודים, ולאחר שלוש שנות לימוד, בדרך כלל, ועמידה בחובות האקדמיות הם יהיו זכאים לתעודת מהנדס.  

יוצאי החברה החרדית – המה”ט קורא לכם!

מדינת ישראל ראתה לנכון להשקיע בלומדים לתעודת הנדסאי. המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע (המה”ט) הוא אגף בזרוע העבודה של משרד הכלכלה והתעשייה. אגף זה אחראי על מערך המכללות הטכנולוגיות המלמדות לתואר טכנאי ולתואר הנדסאי. המכללות פזורות ברחבי הארץ, בכרמיאל, בחיפה, בירושלים, בבאר שבע ובמקומות נוספים. לרשימת כל המכללות של המה”ט לחצו כאן. תנאי הקבלה ללימודי הנדסאי אחידים עבור כל המכללות. שימו לב: תעודת בגרות חלקית או מלאה נדרשת כדי להתקבל למכללות המה”ט. יוצאי החברה החרדית יצטרכו ללמוד במכינה טכנולוגית לפני התחלת הלימודים במכללה. תנאי הקבלה למכינה – 11 שנות לימוד לפחות. במכינה תלמדו מתמטיקה, אנגלית, עברית ומיומנויות למידה.  

עלויות ומימון הלימודים

עלות השכ”ל שונה ממקצוע למקצוע והיא נגזרת גם של מסלול הלימוד והמגמה שתבחרו. יוצאי המגזר החרדי יכולים ליהנות ממימון מלא או כמעט מלא של עלות הלימודים במכללות המה”ט. התנאים לקבלת המימון:
 • גברים שלמדו בישיבה קטנה; נשים שלמדו בסמינר חרדי, ולא במגמות הבאות: תוכנה, אדריכלות ועיצוב פנים, עיצוב מדיה, מכינה טכנולוגית.
 • ללא תואר אקדמאי או תעודת הנדסאי. אלא אם מדובר בלימודי המשך במגמת הנדסה אזרחית, או מי שמגיש בקשה למלגה בפעם הראשונה.
 • מי שלא מקבל סיוע בשכ”ל ממקור אחר. חוץ ממענק לחיילים משוחררים, סיוע מהמכללה או מלגת פר”ח.
  מימון עלות הלימודים מותנה בנוכחות מלאה בשיעורים. היעדרות ללא סיבה (מחלה או מילואים) ל-15 יום רצופים או 45 יום מצטברים תיחשב כהפסקת לימודים. במקרה כזה המימון יופסק ותידרשו להשלים את עלות השכ”ל על פי דרישת מוסד הלימודים. אפשרויות מימון נוספות: מלגות לימודים מטעם משרד הביטחון – יכולים להגיש חיילים משוחררים ומי שסיימו שירות לאומי. המלגות יהיו בגובה של עד 80% מהשכ”ל. לפרטים ראו כאן. מלגות נוספות, לסטודנטים עם ילד, ניתנות על ידי משרד החינוך. כל הפרטים כאן. *** חסר לכם מידע? רוצים הכוונה פרטנית? אנחנו כאן בדיוק בשביל זה! מוזמנות ומוזמנים לפנות אלינו כאן

לימודי קולנוע וטלוויזיה

לימודי קולנוע וטלוויזיה

כותבת שורות אלו זוכרת את הפעם הראשונה שלה באולם הקולנוע כחוויה מכשפת וקסומה במיוחד. ליוצאי הקהילה החרדית, שלא גדלו על טלוויזיה ועל סרטים, יתרון נדיר – הם חווים את חוויית הקולנוע הראשונה בגיל מבוגר יחסית. אצל לא מעטים מהם המפגש הראשון עם הקולנוע מצית אש של תשוקה ושל רצון ליצור סרטים. אם גם אתם רוצים לספר סיפור באמצעות תסריט, משחק, תפאורה, תאורה ועריכה, אם פועם בכם חשק עז להשתלב בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה ואתם שוקלים ללמוד את התחום, כדאי שתכירו את מקומות הלימוד הבולטים, ותדעו, פחות או יותר, מה צפוי לכם בזמן לימודי הקולנוע. ראשית, בבואכם ללמוד לימודי קולנוע הביאו בחשבון את הפרמטרים הבאים:
 • ידע קודם. כאמור, רוב יוצאי החברה החרדית נחשפים למסך הקטן (טלוויזיה) ולמסך הגדול (קולנוע) בגיל מאוחר יחסית. כיוון שרוב הסטודנטים שלומדים קולנוע גדלו על טלוויזיה ועל סרטים, ולא מעטים מהם למדו במגמות קולנוע בתיכון, ייתכן שתחושו אי-נוחות בשל פערי הידע. לעיתים המרצים יניחו מראש שיש לכל הסטודנטים ידע קודם. אומנם יש איכות גדולה למגיעים ללמוד קולנוע כדף חלק, חדש ונקי, אך לא מן הנמנע שתידרשו לצפות בסרטים רבים בפרק זמן קצר, כדי להשלים פערים וכדי להכיר את החומר שעליו מתבססים הלימודים.
 • לימודים אינטנסיביים. לימודי קולנוע, בפרט לימודים לתואר ראשון, הם לימודים אינטנסיביים. מלבד חובת ההשתתפות בהרצאות, מבחנים ועבודות בקורסים התיאורטיים, תצטרכו להשתתף בהפקות סטודנטיאליות ולהגיש מטלות מצולמות בקורסים המעשיים. כפועל יוצא, ייתכן שתתקשו לשלב עבודה עם לימודים. על האפשרויות למימון הלימודים קראו כאן. בנוסף, בררו במוסד הלימוד אם יש תוכנית מלגות ספציפית לסטודנטים לקולנוע.
 • ידע סביר בשפה האנגלית. הרבה קורסים כוללים צפייה בסרטים. רוב הסרטים הם באנגלית, או בשפה אחרת ובתרגום לאנגלית. מצופה מסטודנטים לקולנוע לשלוט בשפה האנגלית ברמה שתאפשר להם לצפות בסרטים ללא צורך בכתוביות בעברית.
 • עלויות. נוסף על עלות השכ”ל תידרשו לממן באופן חלקי או מלא את ההפקות הסטודנטיאליות שלכם. מדובר בהוצאות דלק, תשלום סמלי לשחקנים, תשלום סמלי לשכירת לוקיישן, כיבוד לצוות וכדומה. על פי רוב, לא תצטרכו לשלם על שכירת ציוד.
 • פרויקט סיוםבשנה האחרונה ללימודים תידרשו לעבוד על פרויקט הגמר שלכם. בדרך כלל, מדובר בסרט קצר, באורך של עד 40 דקות. יהיה עליכם להשתתף בפרויקט באחד התפקידים המרכזיים: בימוי, צילום, ניהול הפקה, עריכה.
 

תנאי קבלה

כיום פועלים 20 מוסדות לימוד לאומנות הקולנוע. לרשימה המלאה לחצו כאן. לכל מוסד לימוד תנאי קבלה משלו. על פי רוב, תתבקשו להכין עבודה שתדגים את יכולות היצירה שלכם ולעבור ריאיון אישי. הביקוש ללימודי קולנוע גדול ובתי הספר המובילים מרשים לעצמם לסנן מועמדים משיקולים שונים, שאינם קשורים בהכרח לכישורים שלהם. ההמלצה שלנו: נסו להתקבל לכמה מוסדות לימוד, ובחרו לבסוף את זה שרמת הלימודים בו, הרכב המרצים והאווירה בקמפוס נראים לכם כמתאימים ביותר. כמובן, היעזרו בהמלצות של בוגרים ושל סטודנטים בפועל.  

מה לומדים?

שמות הקורסים, המבנה שלהם והנושאים הספציפיים יכולים להשתנות ממוסד לימודים אחד למשנהו, אבל על פי רוב, אלו הנושאים שתלמדו:
 • תולדות הקולנוע – איך הכול התחיל, מה היו טכניקות הצילום הראשונות וכיצד התפתח הקולנוע מתחביב אזוטרי לתעשייה עצומה וחובקת עולם.
 • מושגי יסוד – כמו בכל מקצוע, גם לקולנוע ז’רגון משלו. בקורס זה תלמדו מושגים שישמשו אתכם בכל שלב בהפקה, משלב נביטת הרעיון לתסריט עד לשטיח האדום בקאן.
 • על תהליך היצירה הקולנועי – מה צפוי לכם בתהליך היצירה, כיצד מעבירים רעיון מהראש אל הכתב ומשם ללוקיישן ולחדר העריכה.
 • תחקיר – כיצד מבצעים תחקיר לסרט או לסדרת טלוויזיה.
 • כתיבת תסריט – במה שונה כתיבת תסריט מכתיבת סיפור, איך כותבים הוראות בימוי ונושאים נוספים שקשורים לתהליך כתיבת התסריט.
 • צילום דיגיטלי – היכרות מעמיקה עם מצלמות הקולנוע המודרניות. גם אם אינכם רוצים לפתח קריירה כצלמי קולנוע, עליכם להכיר את המצלמה ואת עבודת הצילום.
 • יסודות עבודת ההפקה – בקורס זה תלמדו איך בונים הפקה, איך מתנהלים על הסט, כיצד בונים תקציב לסרט, כיצד משיגים תקציב לסרטים ונושאים נוספים.
 • בימוי קולנוע – תלמדו כיצד לביים עם יותר ממצלמה אחת, איך להגיע לפריים המושלם ועוד ועוד.
 • שימוש בתאורה, סאונד וטכנולוגיות קול – קשה להפריז בחשיבות של תאורה נכונה וסאונד מדויק. גם אם אינכם רוצים להיות תאורנים או אנשי סאונד, עליכם להכיר את סוגי התאורה, כיצד בונים תאורה, סוגי מיקרופון וכיצד עובדים על הסאונד בחדר העריכה.
 • עריכה ומולטימדיה – עריכה היא השלב שלאחר הצילום. בקורס זה תלמדו על תוכנות עריכה, על כללי עריכה, ועל הניסים שאפשר לחולל בחדר העריכה.
 • הפקת סרט עלילתי והפקת סרט תיעודי – בשני קורסים אלו תלמדו על ההבדלים בין שתי ההפקות ומה נדרש בכל אחת מהן.
 • ליהוק – קורס שיקנה לכם ידע באיתור שחקנים, בעריכת אודישנים ובהכשרת השחקנים למשחק בסרט שלכם.
 • סאונד והכנת פסקול מוזיקלי – כל סרט מורכב מתמונות שנעות במהירות וסאונד. בקורס זה תלמדו על ערוצי הסאונד וכיצד להתאים לסרט פסקול מוזיקלי.
אם עצם קריאת רשימת הנושאים הללו הלהיבה אתכם, קדימה – מהרו להירשם ללימודי קולנוע. *** למעבר לפורטל הזכויות של יוצאי החברה החרדית באקדמיה הקליקו כאן

אודות המדריך

המדריך נכתב ונאסף על ידי מתנדבים בעלי רקע בתחום עליו כתבו ומתוך רצון לסייע ליוצאות ויוצאים הנמצאים בתחילת דרכם, לעשות דרך קלה ופשוטה יותר. אין לראות בנאמר במדריך הנחיה כי אם המלצה.
עורכת המדריך שני קפלן
דילוג לתוכן