התחברות

נא הכנס את מספר הטלפון שלך למטה נא הכנס את הקוד שנשלח לטלפון שלך שלח קוד מחדש
עדיין אין לך משתמש? הרשם ליוצאים לשינוי עכשיו!

המדריך ליוצא ויוצאת מהחברה החרדית

טרום צבא

תפקידים בצה"ל

תפקידים בצה"ל

צה"ל הוא ארגון רב זרועות ומרובה תפקידים. על פי רוב, לאחר תקופת הטירונות תשובצו לתפקיד. הקביעה היכן תשובצו מורכבת מהתרשמות המערכת מכם ועל פי הצרכים של הצבא. בעמוד זה באתר מתגייסים תוכלו לקרוא על שלל התפקידים בצה"ל. בשורות הבאות ניתן תמונה כללית על התפקידים בצה"ל.

צה"ל – נעים להכיר

המבנה הארגוני של צה"ל בנוי משלוש זרועות, ארבעה פיקודים מרחביים, שבעה אגפים ושישה-עשר חֵילות. בדרג הפיקודי העליון הוא "המטה הכללי", ובראשו עומד הרמטכ"ל. לפירוט המבנה הארגוני של צה"ל לחצו כאן. את שלל התפקידים בכל אחד מהתחומים במבנה הארגוני ממלאים חיילים בשירות חובה, בשירות קבע וחיילים במילואים. התפקידים של החיילים בשירות סדיר הם בעלי אפיון מגוון ותנאי השירות משתנים לעיתים מתפקיד לתפקיד. באופן כללי, רוב המתגייסים הגברים שהפרופיל הרפואי שלהם גבוה ישובצו לתפקידים קרביים בחיילות השונים, גברים בעלי פרופיל רפואי נמוך ישרתו בתפקידי תומכי לחימה ותפקידים אחרים. נשים, בדרך כלל, ישובצו בתפקידים של תומכות לחימה, תפקידי הדרכה, תפקידים בחיל החינוך ותפקידי ת"ש. בשנים האחרונות הולכת וגוברת המגמה של שיבוץ נשים בתפקידים קרביים, על פי בקשתן. השירות ברוב היחידות בצבא הוא מעורב, להוציא השירות ביחידות הייעודיות לחרדים. ביחידות אלו אין נשים. ביחידות עצמן יש הפרדה במתקנים השונים (מקלחות, שירותים, חדרים) אך המרחב הציבורי יהיה משותף.  

מה ההבדלים בין סוגי השירות?

חייל קרבי – השירות של חיילים קרביים כולל לא מעט פעולות פיזיות. חיילים קרביים משרתים בדרך כלל בבסיס סגור ויוצאים הביתה אחת לשבועיים-שלושה. אם התגייסתם כחיילים קרביים, לפני הכניסה לתפקיד תעברו טירונות ומתאימה והכשרה במסלול ייעודי. אם שובצתם לתפקיד ביחידה מובחרת תעברו מסלול מתקדם. המשכורת של החייל הקרבי גבוהה מעט יותר מחייל תומך לחימה או ג'ובניק, וכן גם מענק השחרור בתום השירות.   תומך לחימה – כוח תומך לחימה הוא חלק מיחידה צבאית. תומכי הלחימה משובצים לתפקידים שמטרתם לסייע ללוחמים בשגרה ובזמני חירום. מגוון התפקידים של תומכי לחימה גדול, ותנאי השירות שונים מתפקיד לתפקיד.   ג'ובניק – חיילים שאינם חיילים קרביים או תומכי לחימה משובצים בתפקידים בבסיסים פתוחים. השירות בבסיס פתוח מתאפיין בעיקר בנוחות השירות. מגיעים לבסיס בבוקר ועל פי רוב עוזבים בשעה 17:00. כאן תוכלו לקרוא על יחידות צה"ל השונות, סוג השירות בכל אחת מהן, הטירונות הנדרשת ומגוון התפקידים.  

מיונים ליחידות מובחרות:

חלק מהחילות בצה"ל, בקרבי ובתומכי לחימה, הן יחידות מובחרות. כדי להתקבל אליהן יש לעבור כמה שלבי מיון. אם ברצונכם להתגייס ליחידה מובחרת ולא קיבלתם זימון למיונים, תוכלו לשלוח מכתב בקשה אישי למט"ב. במכתב נמקו מדוע אתם חושבים שאתם מתאימים לשירות ביחידה המובחרת. תוכלו לציין תכונות אופי מסוימות שלכם, השכלה רלוונטית או כושר גופני מעולה. באופן כללי, גם לפני הגיוס וגם במהלך השירות תידרשו ליזום מהלכים ולפעול בעצמכם כדי לשנות דברים או לגרום לתהליכים לקרות. זכרו תמיד לפנות לגורמים הרלוונטיים. אפשר לפנות במכתב, בשיחת טלפון או באמצעות אתר ייעודי. ככל שתיזמו יותר ותפעלו אקטיבית כך תגדילו את סיכויכם להשיג את מבוקשכם.  

גיבושים

גיבושים נערכים בצה"ל כחלק מתהליכי מיון ליחידות המובחרות. מטרת הגיבוש היא בחינה של יכולות החייל או המלש"ב להתמודד במצבי קצה מבחינה גופנית, נפשית וקוגנטיבית. רוב המשתתפים בגיבושים הם בעלי מאפיינים קרביים – (פרופיל רפואי, קב"א ודפ"ר גבוהים ועוד). משך זמן הגיבושים משתנה בין היחידות השונות, אורכם בין יום לשבוע. המבדקים הנערכים בגיבושים שונים זה מזה בדברים מסוימים, בהתאם ליחידה הממיינת, אך יש גם בחינות זהות שמטרתן לבדוק את יכולת ההתמודדות של המתמיין במצבים שאינם טבעיים לו.   פירוט גיבושים לפי יחידות: גיבוש מטכ"ל אורך הגיבוש: 4 ימים. הגיבוש ממיין ל-3 יחידות: סיירת מטכ"ל, שלדג (יחידת הקומנדו של חיל האוויר) ויחידת החילוץ של חיל האוויר (669). חלק מהגיבוש יכלול תרגילים פיזיים כגון זחילה וריצה מהירה, בחלק אחר תידרשו לפתור תרגילי חשיבה.   גיבוש שייטת 13 אורך הגיבוש: 4 ימים. בגיבוש תידרשו, בין השאר, להוכיח יכולות שחייה, שהייה מתחת למים ועוד.   גיבוש לחובלים / צוללת – הגיבושים נפרדים אורך הגיבוש: 4 ימים. בגיבוש תידרשו להוכיח יכולות הנהגה ופיקוד תחת לחץ, שהייה על כלי שיט, יכולת למידה גבוהה ועוד.   גיבוש ליחידות מגלן ודובדבן הגיבוש נחלק לשניים: גיבוש לצנחנים (יומיים) וגיבוש יח"טיות (4 ימים). חלק מהגיבוש יוקדש לתרגילים פיזיים שדורשים כושר גופני גבוה, חלק אחר יכלול תרגילי חשיבה. עוד על גיבושים קראו כאן.    

קצת מפחיד... לא?

יש נטייה לחשוב שהשירות הצבאי קשה ומתיש. במקרים רבים זה לא ממש נכון. חשוב לציין כי אין לדעת איך תיראה תקופת השירות, והחוויה לא תמיד קשורה לשיבוץ לתפקיד זה או אחר. האירועים, החוויות והתחושות מושפעים מעשרות משתנים. למשל, האווירה הכללית בצוות, הקשר שלכם עם הממונים עליכם וגם מידת ההתאמה שלכם לתפקיד שאליו שובצתם. באופן כללי, כדאי לדעת כי המסגרת הצבאית היא בעלת מערכת חוקים נוקשה ודורשת משמעת, אך צפויות לכם חוויות של הווי, גיבוש וחברות. אף שהמערכת גדולה כל כך וקשה להבחין בצורכי הפרט, זכרו שתמיד תוכלו לקבל מענה אם מתעוררת בעיה במישור הרגשי, הנפשי או הכלכלי. קב"ן – אם במהלך השירות הצבאי תזדקקו לשיחה עם גורם מקצועי בתחום הנפש, תוכלו לבקש לשוחח עם קב"ן. אל תהססו לבקש זאת, אפילו לדרוש. בריאותכם הנפשית חשובה יותר מכול. הזכויות שלכם כיוצאי החברה החרדית – כיוצאי החברה החרדית מגיעות לכם זכויות, כגון אפשרות להשלמת השכלה. בררו על הדרכים לממש את זכויותיכם עם אנשי השלישות ביחידה שלכם. פירוט על זכויותיכם תוכלו לקרוא כאן. מערך ת"ש – הצבא מכיר בצורך שלו לדאוג לחיילים ומציע מגוון של אמצעי סיוע. הסיוע יינתן באמצעות מערך הת"ש (תנאי שירות). תוכלו להגיש בקשה להכרה כחיילים בודדים, לבקש אישור עבודה, לקבל מענקים כספיים וכדומה. להרחבה בנושא תנאי שירות לחצו כאן.

לשרת או לא לשרת? זו השאלה!

לשרת או לא לשרת? זו השאלה!

כדי לענות על השאלה הזאת, שמעסיקה את רוב יוצאי המגזר החרדי בגיל הרלוונטי, אנו צריכים לבחון את עניין השירות הצבאי או השירות הלאומי הרבה מעבר לחובה המוגדרת בחוק. עלינו לראות אותו כצעד משמעותי בהשתלבות בחברה הישראלית הכללית וכגורם משפיע על עתידנו בכל התחומים, אישי, מקצועי וקהילתי. לתשומת ליבכם: הפסקאות הבאות מתייחסות ברובן לשירות הצבאי, במאמר הבא נדון בהרחבה בשירות הלאומי. לפני הכול, קצת היסטוריה (ואזרחות): בשנת 1949, כשמונה חודשים לאחר הקמת מדינת ישראל, נחקק חוק שירות ביטחון. על פי החוק, שעודכן בשנת 1986, כל נער ונערה במדינת ישראל חייבים לשרת שירות צבאי. אומנם יש לא מעט "פטורים", הפוטרים צעירים מהשירות בגלל סיבות שונות, אולם רוב הישראלים בחברה הכללית משרתים בצבא, והדבר הוא חלק בלתי נפרד מתהליך ההתבגרות והמסלול הסטנדרטי והמקובל. כשם שבחברה החרדית ישנו מסלול מקובל לנערים (חיידר, ישיבה, כולל) ולנערות (בית ספר יסודי, סמינר/מכללה), כך גם בחברה הישראלית הכללית. לא מן הנמנע שתפגשו אנשים שחרגו מהמסלול הזה, אך על פי רוב אלו השלבים שעוברים רוב הישראלים: בית ספר יסודי (כיתות א'-ו') -> חטיבת ביניים (כיתות ז'-ט') -> תיכון (כיתות י'-י"ב') -> שירות צבאי/לאומי -> עבודה זמנית -> טיול אחרי השירות -> לימודים אקדמיים. אם תרצו לדעת עוד על האופן שבו החברה הישראלית תופסת את השירות הצבאי כחלק בלתי נפרד מהד.נ.א של אזרחיה, אתם מוזמנים לצפות בכמה סרטי קאלט, סרטים פופולריים ונערצים, קומיים העוסקים במתרחש בצבא: ״גבעת חלפון אינה עונה״ (1976); ״הלהקה״ (1978); ״מבצע סבתא״ (1999). אומנם, החובה לשרת היא חובה שחלה על כולם והשירות עצמו הוא אמצעי להשתלבות בחברה הישראלית הכללית, אך חשוב לזכור שתקופת השירות יכולה להיות מלווה בהתמודדויות מורכבות, הן בפן הפיזי והן בפן הרגשי. כדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת ומדויקת עבורכם, כדאי להביא בחשבון את כל ההשלכות שיכולות לנבוע מגיוס או מאי גיוס ולצבור כמה שיותר מידע על כל אחת מהאפשרויות. בתור התחלה, מומלץ להיכנס לאתר המתגייסים של צה"ל ולקבל מידע כללי על תהליך הגיוס, על האפשרויות השונות הפתוחות עבורכם, להבין איך ייקבע היכן תשרתו ומידע רב נוסף. לאחר שהתמונה מעט תתבהר, חשבו על הנקודות הבאות:

 

בתקופת השירות אתם באחריות צה"ל – על כל המשתמע מכך

במשך תקופת השירות צה"ל מחויב לדאוג לצרכים הבסיסיים שלכם: מגורים, מזון וטיפול רפואי. אם המצב שלכם כרגע הוא שאין לכם מקום מגורים קבוע, אם אתם מתקשים לכלכל את עצמכם, אם אין לכם מסגרת תעסוקתית או תמיכה אחרת, הצבא יכול להיות פתרון מצוין עבורכם. השירות הצבאי יעניק לכם שקט נפשי בתחומים הללו, לפחות למשך כל תקופת השירות.

בתקופת השירות תיחשפו למגוון רחב של אנשים, והם יהפכו להיות חברים לכל החיים!

צה"ל הוא "כור ההיתוך" של החברה הישראלית. במהלך השירות תפגשו צעירים וצעירות בני גילכם מכל שכבות החברה הישראלית, תכירו נשים ואנשים מרקעים שונים, ממקומות שונים וממעמדות שונים. זו תהיה הזדמנות נהדרת עבורכם להתוודע למגוון האנושי שמציעה לנו מדינת ישראל, דבר שיעניק לכם שפע של נקודות למחשבה ואמצעים לגיבוש הזהות שלכם. וחשוב לא פחות, כיוון שהשירות בצבא הוא חוויה אינטנסיבית, אתם עתידים ליצור חברויות עמוקות וקשרים חברתיים חזקים שילוו אתכם עוד הרבה שנים קדימה.

 

בתום השירות תקבלו עדיפות במקומות עבודה

מעסיקים רבים עשויים להתעניין בעברכם הצבאי והדבר יכול לקבוע אם תתקבלו למשרת חלומותיכם. זאת ועוד, במקומות עבודה לא מעטים, בעיקר במשרדי ממשלה ובתפקידים ציבוריים שונים, שירות צבאי מלא הוא תנאי סף לקבלה. אומנם המציאות מוכיחה שאפשר להשתלב במקומות עבודה טובים גם ללא עבר צבאי, אך שירות בצה"ל – ובעיקר שירות בתפקיד משמעותי – יפתח לכם דלתות רבות בקלות יחסית. בהזדמנות זו נזכיר שהצבא, באופן מכליל, תורם לתחושת המסוגלות ולפיתוח יכולות אישיות, והתפקידים שתמלאו יכולים להעניק לכם כלים טובים וניסיון שישמשו אתכם גם בחיים האזרחיים.

 

בתום השירות תהיו זכאים למלגות לימודים רבות

בחירה להתגייס לצבא תשפיע על העתיד האקדמי והמקצועי שלכם. המשרתים בצה"ל זכאים למלגות לימודים בסכומים גבוהים, כך שתוכלו ללמוד לתואר או ללמוד מקצוע מבלי לשלם על הלימודים שלכם. נציין כי יש מלגות שהתנאי לקבלתן הוא שירות צבאי או שירות לאומי, ויש מלגות – לא רבות – שכלל לא דורשות זאת. אם תוכרו כחיילים בודדים תהיו זכאים לקבל מלגות נוספות.

 

ומה מספרים יוצאים ששירתו בצבא?

כאמור, הבחירה אם להתגייס לצבא, לשירות לאומי או לא לשרת כלל היא החלטה שצריכה להיעשות בכובד ראש, לאחר שקלול של נתונים אישיים וקבלת מידע רב ככל האפשר. כדי לסייע לכם בהחלטה אנו ממליצים לכם להתייעץ בקבוצת הפייסבוק יוצאים לצבא עם עוד יוצאים ויוצאות שבחרו להתגייס. כך תוכלו להבין יותר מהי המשמעות הפרקטית של שירות בצבא ולהסיק את המסקנות האישיות שלכם. סיפורו של רפאל איטח סיפורו של שלום וייס

הכנה לצבא

הכנה לצבא

הכנה טובה = גיוס קל ונעים הימים הראשונים בצבא עלולים להיות מבלבלים ומלווים בתחושה של זרות וניכור. התחושות הללו מתעוררות גם אצל נערות ונערים חילוניים, משום שהצבא הוא עולם לא מוכר, חוקיו שונים, הלבוש אחר ואפילו השפה. למשל, אתם צפויים לשמוע מילים שמעולם לא שמעתם עליהן, קיצורים וראשי תיבות לא מוכרים ועוד. כדי להבטיח לעצמכם “נחיתה רכה” בצבא, חשוב להגיע כמה שיותר מוכנים ליום הגיוס. הכנה נפשית והכנה גופנית כאמור, תקופת השירות בצבא לא דומה לשום דבר שמוכר לכם מהחיים האזרחיים. באופן ספציפי, תחושו עומס פיזי ומנטלי. במסלולים הקרביים החיילים רוכשים מיומנויות אלו ואחרות תוך כדי תהליך ההכשרה, אך התייצבות לשירות ללא כל הכנה פיזית ומנטלית עלולה לעכב את ההתאקלמות ביחידה ולהשפיע על יכולתכם לסיים את המסלול או אפילו להתקבל אליו מלכתחילה. יותר מכך, אם לא תגיעו מוכנים מבחינת כושר גופני אתם עלולים לסבול מפציעות ומשברי מאמץ. גוועלד! מה עושים? מתכוננים! מסגרות רבות, ציבוריות ופרטיות, יכינו אתכם לקראת הטירונות ולקראת האימונים במסלולים המתקדמים. במסגרות אלו משלבים אימונים פיזיים שקשורים לצבא, כגון נשיאת אלונקות ומעברי מכשולים, עם אימונים שנועדו לטפח כושר מנטלי ויכולת התמדה. כמו כן תקבלו ידע וכלים מתחום התזונה והבריאות בצבא. המדריכים שלכם יהיו בעלי רקע צבאי-קרבי ותוכלו להתייעץ איתם בכל הקשור לענייני הצבא. חשוב לציין: אין הכרח להתכונן לגיוס באמצעות המסגרות, אפשר להסתפק באימון עצמי. אם בחרתם לוותר על הכנה דרך מסגרת אנו ממליצים להתייעץ עם איש מקצוע, לדוגמה מאמן כושר, כדי לבנות לעצמכם תוכנית אימונים יעילה ואינטנסיבית, אך כזו שלא תפגע בבריאותכם.   מסגרות ההכנה לשירות קרבי: חוגי גדנ”ע לשיפור הכושר הגופני לקראת הגיוס. השתתפות בחוגים כרוכה בתשלום סמלי לכיסוי הוצאות הביטוח. ליצירת קשר: אזור צפון – 04-9957290 אזור מרכז – 03-5126644 אזור דרום – 08-8618789 המרכז החינוכי יובל עילם יובל עילם, בעל תואר ראשון בחינוך גופני ותואר שני במינהל חינוך, מאמן כושר גופני מוסמך הקים מרכז הכנה לצה”ל. עילם שירת כלוחם ביחידת 669. המרכז פועל משנת 1986. בכל קבוצה משתתפים 25 חניכים בכיתות י’ עד י”ב בהנחיה של 3 מדריכים. ההכנה כוללת: אימונים פיזיים; הרצאות בנושאים שונים, למשל, הצבת מטרות, רכישת כלים להצלחה בחיים, תזונה, התמודדות עם אכזבות וכישלונות; מפגשים עם לוחמים מכל היחידות; הכנה ספציפית לכל גיבוש ומיון. עלות: 360-250 ש”ח לחודש. מיקום: הרצליה. לפרטים ולהרשמה: yuvaleilam.com עמותת אחריי! נוער מוביל שינוי יו”ר העמותה הוא אלוף במיל’ יורם יאיר; מפקח כושר גופני: ד”ר זוהר שדה. העמותה הוקמה ב-1997. בכל קבוצה משתתפים 50-15 בני נוער בגילים 18-16. ההכנה כוללת: שני מפגשים שבועיים, שעתיים וחצי כל מפגש, במשך שנתיים. בתוכנית: אימונים פיזיים, הדרכות ודיונים, התנדבות בקהילה וסדרות שטח תוך פיתוח האישיות ואימון בסימון מטרות, חתירה אליהן והתמודדות עם המשברים שבדרך. ההכנה מיועדת לבנים ולבנות המעוניינים בשירות קרבי ולא קרבי. קבוצות ההכנה פועלות ב-80 יישובים ברחבי הארץ. לפרטים ולהרשמה: aharai.org.il אקספרט כושר קרבי בראש העמותה עומדים עידן פונדק, לשעבר מפקד מדור לוחמה בטרור ביחידת דובדבן, ורועי פלד, לשעבר לוחם ומפקד ביחידת דובדבן. המדריך המקצועי הראשי של מחלקת הכושר הקרבי הוא אלון בן עמי, לשעבר קצין אימון גופני בבה”ד 8 של מכון וינגייט. בכל קבוצה משתתפים עד 20 חניכים עם מדריך אחד. ההכנה כוללת: שלושה מפגשים שבועיים, שעה-שעה וחצי כל אחד. אחת לחודש נערכים אימונים מיוחדים הכוללים הרצאות השראה, פאנל לוחמים, הדמיות גיבוש וסדנאות שטח, הבניית כושר גופני קרבי, טיפוח יכולות מנהיגות ופיקוד, בניית יכולות חברתיות ויכולות עבודה בצוות, עמידה מול קהל וערכים של נתינה ושותפות בקהילה. מיקום: מוקדים שונים ברחבי הארץ. בהם: תל אביב, חיפה, באר שבע, אשדוד, רחובות, ירושלים ותל מונד. לפרטים ולהרשמה: kosherkravi.co.il כושר קרבי בראש העמותה עומד דותן רוזנבליט, פיזיולוג של המאמץ (M.Sc) ומנחה קבוצות מטעם סמינר הקיבוצים, בעל תעודת מדריך בכיר של משרד החינוך והספורט. בכל קבוצה משתתפים 160-80 חניכים וחניכות, מדריך אחד עד חמישה מדריכים לקבוצה (תלוי במספר המשתתפים). ההכנה כוללת: שניים עד ארבעה מפגשים בשבוע, שעה וחצי עד שלוש שעות לאימון; פעילויות מיוחדות, לינה בשטח, שיחות אישיות, ניתוח מצולם של האימונים, דגש על פיתוח מיומנויות כמו תפקוד בזמן לחץ, מנהיגות, חברות, יוזמה ויצירתיות. עלות: 250 ש”ח לחודש (לנרשמים לעשרה חודשים לפחות). מיקום: תל אביב, שוהם, כפר מנחם. לפרטים ולהרשמה: kosher-kravi.com

מכינה קדם צבאית

מכינה קדם צבאית

המכינות הקדם-צבאיות הוקמו מתוך מגמה להכין את בני הנוער, בוגרי מערכת החינוך, לקראת שירות מלא ומשמעותי בצה"ל; לעודד התנדבות ליחידות קרביות, ליחידות מובחרות ולמסלולי פיקוד וקצונה; להעניק הכנה נאותה וחוסן רוחני ופיזי לקראת המפגש עם חיי הצבא; לטפח מנהיגות צעירה; להעשיר את עולמם הרוחני-ציוני ולהכשיר את דור העתיד של צה"ל (ומדינת ישראל) לעמוד במשימות ובאתגרים לאומיים בתחומי הביטחון, החברה, החינוך ועוד. המכינה משלבת חיי חברה מהנים; התנדבות ותרומה לקהילה; לימודים והעשרות במגוון רחב של תחומים; טיולים והתנסויות רבות שקשורות לשירות הצבאי ולחיים האזרחיים שאחריו. הצבא רואה בבוגרי המכינות כקהל עדיף, משום שהם באים לצבא מוכנים ובוגרים יותר. אחוז גבוה מבוגרי המכינות מיועדים לקצונה! חלק משמעותי בחיי המכיניסט הוא פיתוח הזהות, הנער לומד להכיר את עצמו ולגבש את זהותו. המכינות מתחלקות לשלושה סוגים:
 • מכינה קדם-צבאית דתית.
 • מכינה קדם-צבאית חילונית.
 • מכינה קדם-צבאית לדתיים וחילונים.
לקריאה נוספת לחצו כאן.

מהלך השירות

היום הראשון בצבא

היום הראשון בצבא

צה"ל הוא גוף עצום בגודלו. כמה עצום? לפי ויקיפדיה, נכון ליולי 2015, משרתים בצה"ל כ-176,500 חיילים. מתוכם 42,000 חיילים בקבע. נוסף על הסדירניקים וחיילי הקבע כ-445,000 חיילים משרתים במילואים. תקציב הביטחון באותה שנה עמד על כ-70 מיליארד ₪. איך גוף אדיר כל כך יכול לוודא שכל מלש"ב (מועמד לשירות ביטחון – הכוונה היא לצעירים מועמדים לגיוס) יגיע לתפקיד שהולם את יכולותיו וכישוריו? נוסף על גודלו האדיר של צה"ל, מדובר בארגון שגילו כגיל המדינה, ובארגונים ותיקים כל כך קשה לחולל שינויים שמתאימים לעת החדשה. אז איך בכל זאת משבצים מל"שבים לשירות? תמצתנו עבורכם את כל השלבים והמושגים הרלוונטיים, מהצו הראשון עד ליום הגיוס.  

תהליך המיון

צו ראשון:

צו ראשון הוא הזמנה למפגש הראשון שלכם עם צה"ל. בתאריך הכתוב בצו עליכם להגיע ללשכת הגיוס, לעבור סדרת מבדקים שתכלול מבחנים וראיונות אישיים. המטרה של סדרת המבדקים היא לאפשר למערכת הצבאית להכיר את היכולות שלכם, הפיזיות והקוגניטיביות. בסדרת המבדקים ייקבעו שני נתונים חשובים – הקב"א* קבוצת האיכות; הפרופיל הרפואי. אם יש לכם מוגבלות רפואית מסוימת או היסטוריה רפואית, הביאו איתכם את המסמכים הרלוונטיים. עוד על קביעת הפרופיל הרפואי אפשר לקרוא כאן. הקב"א, הפרופיל הרפואי ותוצאות שאר המבדקים הם בעלי חשיבות מכרעת בקביעת השיבוץ שלכם, ולמעשה ילוו אתכם במהלך כל השירות הצבאי. אם אתם רוצים להשתבץ לתפקיד קרבי, אם אתם חולמים על תפקידי קצונה ופיקוד, כדאי להתכונן היטב לסדרת המבדקים. בין השאר, תעברו מבחן פסיכוטכני. חשוב להכיר את המבחן הזה ולהתאמן בפתירת השאלות. הסבר על המבחן ומבחנים לדוגמה אפשר לראות בלינק זה. שימו לב: לפני הגעתכם תצטרכו למלא שאלון לאימות נתונים ושאלון רפואי. השאלונים יחכו לכם באזור האישי ב"אתר מתגייסים". עוד על ההכנות בבית לפני ההתייצבות בצו ראשון ראו כאן.  

מה מחכה לכם ביום ההתייצבות לצו ראשון?

תחנה ראשונה: אימות נתונים. בתחנה זו תציגו את עצמכם בפני המאבחנת. היא תשאל אתכם כמה שאלות וכן תתבקשו לענות על מבחן קצר בעברית. תחנה שנייה: המבחן הפסיכוטכני. אם יש לכם אבחנה בתחום לקויות הלמידה, חשוב להביא איתכם את האבחון ולשתף את המאבחנים. תחנה שלישית: ריאיון אישי. אתם תישאלו על הרקע שלכם ועל המוטיבציה שלכם להתגייס. אם אתם מעוניינים לקבל הכרה כחיילים בודדים, ספרו בריאיון האישי שאתם יוצאי הקהילה החרדית. תחנה רביעית: בדיקות רפואיות. הבדיקות כוללות שאלות של הרופא וסדרת בדיקות פיזיות כמו משקל, לחץ דם, גובה, ראייה ועוד.   אל תשכחו להביא איתכם את המסמכים הבאים:
 • צו ההתייצבות שקיבלתם בדואר
 • מסמך מזהה, ת"ז או דרכון או רישיון נהיגה או תעודת עולה
 • כרטיס קופת חולים
 • פרטיים אישיים של ההורים, שמות, מספרי זהות ותאריכי לידה
 • אישורים על מצב רפואי – אם יש כאלה
אבחונים על לקויות למידה – אם יש כאלה

יום המא"ה:

מא"ה – מיון איתור והתאמה (ובכלל, תתחילו להתרגל, בצבא תיתקלו בהמון ראשי תיבות...) לפי אתר מתגייסים "יום המא"ה מעניק לכם הזדמנות נוספת להוכיח את הכישורים והיכולות האישיות שלכם, שאולי לא באו לידי ביטוי בהליכי הצו הראשון. תוצאות יום המא"ה יתווספו לנתוניכם האישיים, הדפ"ר, ויכולות לסייע לפתוח בפניכם תפקידים נוספים". הזימון ליום המא"ה יישלח אליכם במסרון (SMS). נכון לזמן כתיבת שורות אלו, 12/01/2022, יום המא"ה עבר למתכונת מקוונת. לעדכונים ולפרטים נוספים קראו כאן.

שאלון העדפות:

בשלב הבא יישלח אליכם שאלון העדפות. בשאלון יוצעו לכם כמה תפקידים, בהתאם לתוצאות שהשגתם בשלבים הקודמים, ותוכלו לדרג את ההעדפות שלכם. באפשרותכם להגיש בקשה לתפקיד שאינו בשאלון העדפות. מבחר כתבות וטיפים בנושא שאלון ההעדפות מחכים לכם באזור ייעודי באתר מתגייסים בלינק הזה.   גיבושים / מיונים מיוחדים: יחידות מיוחדות מאתרות מועמדים מתאימים ומזמינות אותן לימי גיבוש ולהמשך מיונים. הרחבנו על כך במאמר "תפקידים בצה"ל – עניין ומגוון".

*כדאי לדעת:

עד אוגוסט 2021 השיבוץ נקבע על פי נתוני הקב"א והדפ"ר. לאחר כמה שינויים שנערכו בתהליך המיון, בהם ביטול מדורג של קביעת "קבוצת איכות" (קב"א), שינוי וקיצור של מבחן הדפ"ר והעברת חלק מהמבדקים לפורמט מקוון, השיבוץ כיום יעיל יותר, שקוף יותר ונגיש יותר. כדי להתעדכן בתהליך המיון והשיבוץ העכשוויים מומלץ לקרוא ב"אתר מתגייסים".

יום הגיוס

לאחר שתעברו את כל השלבים ייקבע תאריך הגיוס. ביום הגיוס תגיעו לבקו"ם (בסיס קליטה ומיון), תעברו שרשרת חיול של כמה תחנות ותסיימו אותה כחיילים במדים, מוכנים ומזומנים לטירונות ולתחילת תקופת הצבא בחייכם. סוג הטירונות ומשכה ייקבעו בהתאם לתפקיד שאליו תשובצו. איך להיערך ליום הגיוס? לקרוא – באתר הייעודי של צה"ל תמצאו שלל כתבות, מאמרים וטיפים ליום הגיוס. קראו כאן. להתעניין – שאלו חברים שכבר משרתים ובקשו מהם לספר לכם איך נראה יום הגיוס וכיצד עליכם להתכונן אליו. אם אתם לא מכירים חיילים, הצטרפו לקבוצת הפייסבוק יוצאים לצבא, שם תוכלו להתייעץ עם יוצאות ויוצאים שכבר עברו את יום הגיוס ויוכלו לספר לכם איך זה נראה. להצטייד – רשימת ציוד מצוינת מחכה לכם בלינק הזה. להתכונן – ודאו שאתם יודעים באיזה יום ובאיזו שעה עליכם להתייצב, שיש ברשותכם את כל המסמכים הנדרשים, אם אתם מגיעים בתחבורה ציבורית, בדקו את זמני האוטובוסים. במילים אחרות: ודאו שעשיתם כמיטב יכולתכם כדי להגיע בזמן, עם כל הציוד הנדרש ואחרי הכנה מנטלית מתאימה.   תזכורת: כל ההתחלות קשות. קלישאתי אבל נכון! אם תגיעו מוכנים ליום הגיוס, לאחר שאספתם את כל המידע הדרוש, הצטיידתם כמו שצריך ודאגתם לעצמכם, אתם צפויים לגלות שאחרי כמה ימי התאקלמות מאתגרים אתם מתחילים ליהנות. כן, אפילו בטירונות!   שפשוף נעים 😉

שירות לאומי

שירות לאומי

השירות הלאומי-אזרחי הוא מסלול התנדבות עבור צעירות וצעירות שקיבלו פטור משירות צבאי, מכל מיני סיבות, ומעוניינים לתרום לחברה בתחומים אחרים. המתנדבים בשירות הלאומי משובצים לתפקידים באמצעות אגודות, ומגוון התפקידים שאפשר למלא במסגרת השירות הלאומי הוא עצום. תוכלו לבחור לכם תפקיד שהולם את כישוריכם, את הערכים שלכם ואת מצבכם הפיזי, הכלכלי והרגשי. כמו כן, במסגרות שונות, יתאפשר לכם לקבל דריסת רגל במקום שבו תרצו בעתיד לעבוד ולהתמקצע. מקומות שמעוניינים במתנדבי השירות הלאומי הם מתחומי החינוך, הבריאות, הביטחון, הרווחה, השמירה על הסביבה ועוד. האפשרות להשתלב בשירות הלאומי פתוחה עבור כל האזרחים ותושבי הקבע במדינת ישראל שקיבלו פטור משירות בצבא, או כאלה שכלל לא נקראו לשרת. למשל, האזרחיות והאזרחים הערבים. צעירות וצעירים שהשלימו את תקופת השירות הלאומי זכאים להטבות שונות, בדומה לחיילים משוחררים. נדון בכך בהמשך המאמר.  

צבא או שירות לאומי – מה כדאי?

לשאלה זו אין תשובה חד-משמעית. ננסה לסקור, על קצה המזלג, מה ההבדל בין השירות הצבאי לשירות הלאומי, וכך תוכלו להסיק מה מתאים לכם יותר: צבא או שירות לאומי.

אפשרויות בחירת התפקיד:

בשירות הלאומי אתם בוחרים איזה תפקיד תרצו למלא ובאיזו מסגרת. בצבא אומנם תישאלו מה ההעדפה שלכם, אך בסופו של דבר תשובצו לתפקיד לפי דרישות המערכת ולפי הנתונים שלכם.

סוג המסגרת:

המסגרת הצבאית נוקשה יותר והיא בעלת מערכת חוקים והגבלות רבים בהרבה מאשר בשירות הלאומי. עם זאת, במסגרת השירות הצבאי ניתן מענה לצרכים הבסיסיים (לינה, מחייה ושירותים רפואיים) ובמסגרת השירות הלאומי תצטרכו להתגורר בדירת שירות ולהתנהל כלכלית באופן עצמאי.

סיפוק ומשמעות:

אומנם בצבא יש תפקידים רבים שיכולים להעניק לכם תחושת משמעות וסיפוק, אך בשל המגבלות המובנות של המערכת הצבאית ייתכן שתשובצו לתפקידים שאינם הולמים את כישוריכם ולא תרגישו שהיכולות שלכם באות לידי ביטוי. בשירות הלאומי, לעומת זאת, כיוון שאתם בוחרים מלכתחילה איזה תפקיד תרצו למלא, השירות יעניק לכם תחושת סיפוק והוא יהיה בעל משמעות גדולה עבורכם. בנוסף, אם במהלך השירות תרגישו חוסר עניין בתפקיד או שתגלו שהשירות בפועל הוא לא מה שחשבתם, תוכלו לבקש החלפה. אומנם גם בשירות הצבאי האפשרות לבקש העברה פתוחה בפניכם אך מדובר בתהליך ארוך ומסורבל, וכלל לא מובטח שבקשתכם תיענה.

גובה המענק וסכום הפיקדון בתום תקופת השירות:

על פי רוב, סכומי המענק והפיקדון המגיעים לכם כבוגרי השירות הלאומי יהיו נמוכים יותר מאשר אלו של חיילים משוחררים. חשוב לדעת כי אם תחליטו לפרוש במהלך שנת השירות, מכל סיבה שהיא, לא תהיו זכאים לקבל מענק ולא פיקדון.  

אז מה בעצם יידרש מכם?

המתנדבים בשירות הלאומי נדרשים להתנדב במסגרת שבחרו 8 שעות ביום, ובסך הכול 40 שעות בחודש. אם יחסרו לכם שעות התנדבות תצטרכו להשלים אותן. בסוף כל חודש יהיה עליכם להגיש לרכזי האגודה טופס עם פירוט שעות ההתנדבות שלכם+חותמת של המעסיק שלכם במקום ההתנדבות. לקבלת תמונה מלאה יותר, בררו עם רכזי האגודה מה בדיוק יידרש מכם ומה עליכם לעשות במקרה שחסרות לכם שעות חודשיות.  

מה תקבלו?

מגורים:

חלק ממתנדבי השירות הלאומי בוחרים להתנדב בעיר המגורים שלהם ולהמשיך להתגורר אצל ההורים או במקום קבוע אחר. אם תחליטו להתנדב במקום מרוחק מעיר המגורים שלכם תהיו זכאים להתגורר בדירת שירות. המגורים בדירות שירות ניתנים ללא כל השתתפות עצמית. בדירות אלו מתגוררים כמה מתנדבים, והם מנהלים את חייהם באופן עצמאי, אך בכפוף לדרישות הספציפיות של כל אגודה.

דמי כיס:

בתקופת השירות, בכל חודש, תקבלו דמי כיס. הסכומים נעים בין 400 ל-1,000 ש"ח. גובה הסכום נקבע לפי חישוב של המרחק בין דירת השירות לדירת ההורים, המרחק בין מקום ההתנדבות לדירת השירות ולפי משתנים נוספים.

נסיעות:

בתחילת תקופת השירות תקבלו "תעודת מתנדב" שבאמצעותה תהיו זכאים לנסוע בחינם בתחבורה הציבורית העירונית וברוב הקווים הבינעירוניים. הפטור מדמי נסיעות הוא לאוטובוסים ולרכבות. לתשומת לב, במקומות רבים כמו מוזאונים, תיאטראות בתי קולנוע וכדומה הצגת תעודת המתנדב תעניק לכם הנחה בדמי הכניסה.

מפגשי לימוד:

אם תבחרו להתנדב במסגרת אגודה דתית תצטרכו להשתתף במפגשי לימוד שנקראים "אורייתא".

אפשרות לעבוד/ללמוד תוך כדי השירות:

אם תזדקקו לכך, תוכלו לבקש אישור לעבוד במקביל להתנדבות במסגרת השירות הלאומי. לימודים סדירים אינם אפשריים במסגרת השירות, אך גם בנושא זה יש גמישות. בדקו עם האגודה שבאמצעותה תבחרו להתנדב.  

איך מתקבלים לשירות הלאומי?

כל המידע נמצא ברשת. אנו ממליצים לכם להיכנס לקישורים הבאים ולהכיר את האגודות השונות שבאמצעותן אפשר להשתבץ לתפקידים במסגרת השירות הלאומי. האגודה לשירות לאומי – באגודה יש מסלול לדתיים ומסלול לחילונים. אגודות במסגרת דתית: בת עמי, עמינדב. אגודה במסגרת חילונית: ש"ל-שיל"ה. אגודה שמשלבת דתיים וחילונים: עמותת שלומית. היכנסו ללינקים והכירו את האגודות. בררו מה כל אחת מהן מספקת, מי האנשים העומדים מאחורי האגודה, מהם התנאים ומהן התוכניות של כל אחת מהן. כך תוכלו להסיק למי מהן אתם מתחברים יותר ובאיזו אגודה תוכלו לשרת שירות משמעותי ומועיל. תהליך הקבלה מתחיל ברישום ל"סיירת". סיירת הוא יום שבו תסיירו במקום שבו אתם רוצים להתנדב ותעברו ראיונות. שימו לב, ההרשמה פתוחה במועדים מסוימים בלבד. זמני הרישום מפורטים באתרי האגודות. חשוב להיערך היטב ליום הסיירת, להגיע מוכנים עם שאלות, להתכונן לריאיון ולמפגש עם המתנדבים האחרים במקום. על פי רוב, כעבור שבועיים מיום הסיירת תקבלו תשובה חיובית או שלילית. במקרה של תשובה חיובית תמשיכו בתהליך הקבלה. שלבי תהליך הקבלה משתנים ממקום למקום. אם התשובה שלילית, בררו עם רכזי השירות אילו תפקידים אחרים יכולים להתאים לכם והירשמו לסיירת. אם פספסתם את מועד הרישום, או שיום הסיירת כבר התמלא, בקשו מרכזי השירות לתאם לכם מועד אחר. כדאי לדעת: תהליך המיון לשירות הלאומי יכול להיות מייגע ומתיש. לפעמים תרגישו שכביכול "עושים לכם טובה" ושאתם נבחנים בקפידה יתרה. אבל אין באמת סיבה להילחץ. המקומות המעוניינים במתנדבי השירות הלאומי זקוקים לכם!  

הזכויות שלכם בתום השירות:

בתום השירות תהיו זכאים לאותן הזכויות כמו של חיילים ג'ובניקים משוחררים. כפי שציינו קודם, סכומי המענק והפיקדון של בוגרי השירות הלאומי נמוכים מאלו של בוגרי השירות הצבאי. אנו ממליצים בחום לדעת מראש מה יהיו הזכויות שלכם בתום השירות. כל הפרטים באתר "כל זכות". באתר זה תוכלו להרחיב את הידע שלכם בכל הקשור להתנדבות במסגרת השירות הלאומי ולקבל החלטה מושכלת.  

תנאי שירות

תנאי שירות

כחלק מתהליך הקליטה של כל חייל ייפתח לו תיק ת"ש. מש"קית ת"ש מונחית לעדכן את החייל בכל הזכויות וההטבות המגיעות לו במהלך שירותו בצה"ל. אתם מוזמנים לשאול אותה כל שאלה הנוגעת לתנאי השירות שלכם. חשוב! בבואכם להגיש בקשה כלשהי למשרד הת"ש הצטיידו במסמכים הבאים:
 • תדפיס עו"ש של ההורים ב-3 החודשים האחרונים (או שלכם, אם אתם מוגדרים "חייל בודד").
 • פירוט כרטיס אשראי.
 • דוח יתרות כולל.
 • מכתב אישי שמפרט את מצבכם הכלכלי.
 • שימו לב: אין אפשרות להגיש בקשה בלי המסמכים הללו.

משכורת

משכורת בסיסית ביוזמת שר האוצר משה כחלון הועלה שכר החיילים הקרביים מ־1,080 שקלים ל־1,620 שקלים. שכרם של תומכי לחימה הועלה מ־780 שקלים ל־1,170 שקלים. שכר החיילים העורפיים הועלה מ־540 שקלים ל־810 שקלים. במהלך השירות, ככל שהתפקיד ברמת סיכון גבוהה יותר כך גם התוספת במשכורת. כמו כן, העלאה בדרגה גוררת גם תוספת למשכורת. משכורת חריגים חייל בודד בצה"ל מקבל משכורת כפולה, התוספות מעבר למשכורת הבסיסית לא מוכפלות. חייל נשוי, בתנאים מסוימים, זכאי למשכורת גבוהה יותר. למידע נוסף שאלו את קצינת הת"ש ביחידה שלכם. חייל בודד בצה"ל יש שלוש הגדרות לחייל בודד
 1. בודד מובהק – חייל שעלה מחו"ל ללא משפחתו.
 2. בודד חריג – חייל שלא נמצא כלל בקשר עם משפחתו.
 3. בודד ללא עורף כלכלי – הגדרה זו היא הנחיה חדשה של צה"ל, בעקבות הבנות שהושגו עם עמותת "יוצאים לשינוי", ומשמעותה: חייל שאינו מקבל תמיכה כלכלית ממשפחתו למרות שהוא נמצא איתם בקשר.
ההכרה כחייל בודד שאינו מובהק כרוכה בביקור בית אצל ההורים, אם הם מאפשרים זאת. כמו כן, יש להביא מכתבי המלצה מחברים/אנשי מקצוע שמכירים את סיפורכם, וכמובן - לצרף מכתב אישי שלכם. פתרונות דיור בצה"ל צה"ל מספק פתרונות דיור לחיילים בודדים ולחיילים המשרתים רחוק מהבית. מומלץ לברר אצל חברים שעברו תהליך דומה איזו אפשרות הכי טובה בשבילכם. דירות אל"ח דירות של צה"ל, הריהוט והאוכל על חשבון צה"ל, הדיירים הנוספים הם חיילים שזכאים כמוכם למגורים בדירה. קיבוצים קיימת אפשרות להתארח אצל משפחות בקיבוצים שונים. בית החייל קיימת אפשרות להתגורר באחד מסניפי בית החייל הפזורים ברחבי הארץ. מגורים בבית החייל דומים מאוד למגורים בפנימייה. סיוע בשכר דירה קיימת אפשרות לשכור דירה ולבקש סיוע במימון השכ"ד. את גובה המימון תוכלו לברר אצל המש"קית ת"ש. אחת לשנה ייערך ביקור בדירה מטעם הצבא, כדי לברר שהכול כשורה.

סיוע כלכלי

סיוע צהל"י צה"ל מסייע לחיילים בודדים בדרכים רבות: הלוואות, מענקים חד-פעמיים, ריהוט, תלושים לקניות ואפשרויות לאירוח במלונות בחגים. בררו כל זאת אצל המש"קית ת"ש. סיוע אזרחי חייל שזכאי לסיוע בשכר דירה זכאי להנחה משמעותית בארנונה ובחברת החשמל. יש לוודא שהחשבונות רשומים על שם החייל, וכך מתקבלת ההנחה באופן אוטומטי. תעסוקה בזמן הצבא כל חייל יכול להגיש בקשה לעבוד בזמן שירותו. הבקשה תיבחן על ידי המפקדים שלו. חייל בודד לא צריך לצרף שום טפסים כדי להגיש בקשה.

שירותי רפואה בצה"ל

שירותי הרפואה בצה"ל תלויים בבסיס שבו תשרתו. בחלק מהבסיסים האחריות על החלק הרפואי היא של חיל הרפואה, ובחלק אחר האחריות היא של גוף אזרחי. את עלויות הפנייה למיון, במקרה שתופנו אם אכן תהיה עילה מספקת לפנייה, צה"ל משלם, וכן מרפאות "ביקורופא" זמינות לכם 24 שעות ביממה. באוגוסט 2018 הוחלט על מהלך דרמטי, במסגרתו יועברו שירותי הרפואה בשגרה מאחריות חיל הרפואה לקופות החולים. היוזמה עתידה לצאת לפועל בשנת 2019. 

השלמת השכלה בצה"ל

השלמת השכלה בצה"ל

בין החוקים הראשונים שנחקקו במדינת ישראל בכנסת הראשונה היה "חוק לימוד חובה". למרות מצבה הכלכלי הקשה של מדינת ישראל בראשית ימיה, הבינו המנהיגים, בראשם דוד בן גוריון, כי ההשכלה לדור הצעיר היא אבן יסוד בכינונה של המדינה. ברבות השנים התגבשה במשרד החינוך תוכנית הליבה: לימודי חובה של מקצועות חיוניים כמו מתמטיקה, אנגלית, מדעים מחשבים ועוד. אולם כולנו יודעים שיש קבוצות רבות באוכלוסייה שמסיבות אלו ואחרות מונעות מבני הנוער לרכוש את ההשכלה החיונית הזאת. מערכת החינוך החרדית, הנמנית על קבוצות אלו, מסתייגת מהתערבות המדינה בתוכניות הלימוד שלה ואינה מאפשרת לילדים ולבני הנוער החרדיים להכיר את רוב הנושאים הנכללים בתוכניות הליבה. כתוצאה מכך רבים מבוגרי החינוך החרדי אינם יכולים להשתלב בשוק התעסוקה וגם לא מתאפשר להם להמשיך ללימודים אקדמיים ללא השלמות ארוכות. לא ניכנס כרגע למאבקים המשפטיים בנושא זה – שלמעשה הולידו את "יוצאים לשינוי", תוכלו לקרוא על כך כאן – אלא נפרט כיצד תוכלו להשלים פערי השכלה במסגרת השירות הצבאי.

צבא ולימודים – מה הקשר?

צה"ל, בהגדרתו, הוא גוף בעל תפקיד ביטחוני, חברתי וחינוכי. כיוון שכך, לאורך כל שנות קיומו של צה"ל המערכת יצרה תוכניות לימודית עבור החיילים הזקוקים להשלמות, במטרה להכשירם לחיי האזרחות שלאחר השחרור. בשנים האחרונות אנו עדים למגמה הולכת וגוברת של פתיחת מסלולים ייעודים לחיילים חרדיים. המסלולים הללו כוללים השלמת השכלה והכוון תעסוקתי לקראת תום השירות הצבאי. נכון לכתיבת שורות אלו, התוכנית המשלבת שירות צבאי והשלמת השכלה עבור חיילים חרדיים נקראת "שנת מעו"ף" (מצוינות, עתיד ופיתוח אישי). במסגרת התוכנית החיילים הזכאים לכך נשלחים ללימודים במכינה אקדמית או במוסד אחר להשלמת בגרויות וכן נפתחת להם אפשרות לרכוש מקצוע.

מעו"ף – לכלל בוגרי החינוך החרדי

עד שנת 2020 הזכאות לשנת מעו"ף ניתנה רק לבוגרי החינוך החרדי ששירתו במסלולים ייעודים לחרדים. בעקבות פעילות של עמותת "יוצאים לשינוי" שונו הנהלים וכיום כל בוגר של החינוך החרדי, גם אם אינו משרת במסלול חרדי, זכאי להתקבל לשנת מעו"ף. לפרטים נוספים על המסלולים הפתוחים לפניכם במסגרת שנת מעו"ף קראו בעמוד זה מתוך אתר "כל זכות".

כרטיס כניסה לעולם האקדמי ולעולם התעסוקה

תוכנית מעו"ף מתפרשת על פני שמונה חודשים (ארבעה חודשים על חשבון השירות וארבעה חודשים על חשבונכם), ומתחילה לקראת סוף השירות. זכאותכם להשתתפות בתוכנית היא אוטומטית, אם יש אינדיקציה להיותכם בוגרי החינוך החרדי בתיק האישי שלכם. כדי לוודא שהאינדיקציה אכן הוזנה פנו לאנשי השלישות ביחידה שלכם. אם אנשי השלישות אינם מכירים את התוכנית פנו אלינו כאן.  

שחרור משירות

טיול אחרי צבא

טיול אחרי צבא

חיילים משוחררים רבים בוחרים לצאת לטיול גדול לאחר השירות הצבאי. אין ספק שגם אתם זקוקים להפוגה מסוימת לאחר השירות בצבא, אך לפני שתחליטו על הנסיעה כדאי לוודא שיש באפשרותכם לנסוע וליהנות בראש שקט. שאלו את עצמכם: האם יש לכם מספיק כסף לנסיעה או שעדיף להמתין, לעבוד בעבודה מועדפת, לחסוך ואז לנסוע? האם מצבכם הרגשי והנפשי מאפשר לכם נסיעה רגועה ומהנה? שיקול נוסף הוא התוכניות שלכם לעתיד. חיילים משוחררים רבים מוצאים את עצמם עסוקים בשאלה – מה אני רוצה להיות כשאגדל? כפועל יוצא משאלה זו עסוקים המשתחררים במחשבות "מה אלמד? איפה אלמד? מתי אתחיל ללמוד?" שאלות אלו מעסיקות אותם גם בזמן הטיול הגדול. אם אתם זקוקים להשלמת השכלה, כמו לימודים לבגרות, אתם עשויים לתהות אם כדאי לוותר על הטיול ולהתחיל ללמוד מייד בתום השחרור. אין תשובה חד-משמעית לשאלה זו, אולם כמו בכל נושא שבו נדרשת הכרעה, אנו ממליצים לאסוף כמה שיותר מידע ולקבל החלטה מושכלת. אתם מוזמנים לקרוא במדריך שלנו על נושא הלימודים. בנוסף, אנו ממליצים לכם להתייעץ עם חברים שהיו במצב דומה לשלכם, להתעניין בלוחות הזמנים במוסדות הלימוד שבהם אתם מבקשים ללמוד, ולבנות את התוכנית שלכם בהתאם. לדוגמה, התאימו את תאריכי הנסיעה שלכם לפי מועדי ההרשמה למכינות להשלמת בגרויות או למכינה קדם אקדמית, וכך לא תפסידו שנה של לימודים.

תכנון כלכלי – ערובה לטיול מהנה ולנחיתה רכה

עלויות של טיול יכולות להיות גבוהות מאוד. שאלו את עצמכם, האם אתם רוצים להשקיע את כספכם בטיול ארוך ויקר או שעדיף לכם טיול קצר וזול שיאפשר לכם להשקיע את כספכם בלימודים או במטרה אחרת. אין כמובן תשובה שרלוונטית לכולם, אך לפני שתתחילו לתכנן את הטיול בדקו את חשבון הבנק שלכם וחשבו אם יש באפשרותכם לצאת לטיול, מה אורך הטיול שאתם יכול לאפשר לעצמכם ומה התקציב שאתם מקצים לכך. אנו ממליצים בחום לא להשתמש בכל הכסף שלכם עבור הטיול, אלא לשמור קצת כסף בצד, סכום שישמש לכם "כרית ביטחון" בעת החזרה לארץ בזמן שבו תחפשו עבודה או תתחילו ללמוד.   כדי שתיהנו באמת מהטיול ולא תהיו בלחץ כלכלי במהלכו, מומלץ לבדוק מראש מה העלויות הצפויות לכם: מה עלות הלינה, המחיה והנסיעות במקומות שאתם צפויים לבקר בהם. שאלו חברים, התייעצו עם מטיילים בקבוצות פייסבוק והיעזרו בהמלצות מאנשים שאתם סומכים עליהם.  

איך לחסוך בעלויות?

רכישת ציוד לטיול היא סיפור יקר למדי. אנו ממליצים לבדוק אפשרות לרכישת ציוד יד שנייה במצב מעולה או להשאיל ציוד מחברים שחזרו מטיול. אפשרות נוספת, מהנה וערכית, לחיסכון בעלויות הטיול היא לשלב טיול עם התנדבות. לפרטים נוספים קראו כאן.  

עם מי לטוס?

שאלה זו מעסיקה חיילים משוחררים רבים. בין שקבעתם לעצמכם מי הפרטנר שלכם לטיול ובין שהחלטתם לטוס לבד, אנו ממליצים לקרוא כאן על השיקולים בבחירת הפרטנר או בהחלטה לטוס לבד.   שלל טיפים נוספים בנושא טיול אחרי צבא תמצאו באתר למטייל, במדריך הזה, ובעמוד הייעודי באתר מומנטום.   טיסה נעימה!

עבודה מועדפת

עבודה מועדפת

רוב המשתחררים מצה"ל בוחרים לעבוד בעבודה מועדפת. אם תשלימו 6 חודשים בעבודה מועדפת תהיו זכאים למענק כספי נוסף, על המשכורת שישלם לכם המעסיק. המענק ניתן על ידי הביטוח הלאומי.

עבודה מועדפת

עבודה מועדפת, שנקראת גם "עבודה נדרשת", היא עבודה שאינה פקידותית ואינה דורשת הכשרה מקצועית. תחומי העיסוק של עבודה מועדפת נקבעו בחוק ומעודכנים מעת לעת. כיום התחומים המוכרים כעבודה מועדפת הם: חקלאות, בנייה, תעשייה, תחנות דלק, בתי מלון וטיפול באנשים עם מוגבלויות. לרשימה מפורטת יותר ולתנאים לקבלת המענק בגין עבודה מועדפת קראו כאן, באתר הביטוח הלאומי.   כדי לקבל את המענק צריך לעבוד באחת העבודות מהרשימה למשך 150 ימי עבודה מלאים, במשך לפחות 6 חודשים, אבל לא יותר מ-12 חודשים, ובכל חודש לא יותר מ-25 ימים. שימו לב: כל התנאים צריכים להתקיים – אם למשל עבדתם 150 ימים ב-5 חודשים, לא תקבלו את המענק, כי בכל חודש נספרים רק 25 ימים. אם עבדתם 140 ימים במשך 6 חודשים, לא תקבלו את המענק. בשני המקרים האלו תצטרכו להשלים את ימי העבודה החסרים כדי לקבל את המענק. אם עבדתם 150 ימים במשך 13 חודשים – לא תקבלו מענק, כי התקופה ארוכה מדי.   אינכם חייבים לעבוד באותה העבודה במשך כל התקופה, אפשר לעבוד בכמה עבודות ולצבור את ימי העבודה הנדרשים, או אפילו לעבוד בשתי עבודות שונות באותו הזמן – רק שימו לב שלא לחרוג מ-25 ימי עבודה בחודש.   תנאי נוסף לקבלת המענק הוא שהתחלתם לעבוד בשנה הראשונה מיום השחרור.   טיפ למי שמתכנן לטייל אחרי הצבא: כדאי לעבוד בעבודה נדרשת תקופה קצרה לפני הטיול, ולהשלים את הימים החסרים לאחר הטיול. או לדחות את הטיול לאחר השלמת ימי העבודה וקבלת המענק.   לפרטים נוספים קראו בעמוד הייעודי באתר "כל זכות".   יש להשלים 150 יום בעבודה בתוך שנתיים מיום השחרור, לא כולל ימי מילואים. כל יום מילואים דוחה את התאריך האחרון לקבלת מענק. כלומר, מי שעשה מילואים במשך חודשיים, יכול להשלים את ימי העבודה עד שנתיים וחודשיים מיום השחרור.  

עבודות נוספות שמתאימות לחיילים משוחררים

חיילים משוחררים רבים מוצאים עבודה שקשורה לתפקיד שמילאו בצבא. למשל, חיילים בשירות קרבי יכולים להשתלב לאחר השחרור במשרות אבטחה בטיולים, בקניונים, במוסדות ציבוריים, בבתי מלון ועוד. חיילים שעברו הכשרה קרבית מיוחדת ומעמיקה, כגון הכשרה ללוחמה בטרור, יכולים להשתלב אחרי הצבא בתפקידים ביטחוניים ייחודיים ומורכבים, כגון אבטחת אישים. על עבודות בתחום האבטחה, השמירה והביטחון קראו כאן. חיילים ששירתו בתפקידים שהקנו להם ידע בתכנות, בניהול כספים, בפיתוח הדרכות והכשרות מקצועיות נוספות יכולים להמשיך במסלול המקצועי גם באזרחות. אנו ממליצים לנצל את תקופת השירות בצבא כדי לרקום קשרים חבריים ומקצועיים עם גורמים בצבא ובארגונים אחרים ולבסס תשתית למציאת עבודה מתאימה באזרחות, משרה שתהלום את אישיותכם ואת כישוריכם ותקדם אתכם לקראת מימוש שאיפותיכם.  

דברים שחייבים לעשות לפני השחרור

דברים שחייבים לעשות לפני השחרור

השחרור מצה"ל הוא נקודת ציון משמעותית מאוד. פעמים רבות נדרשת תקופת הסתגלות לחיים האזרחיים, בדיוק כפי שנדרשה תקופת הסתגלות לחיים בצבא. בתקופה זו עליכם לסלול לעצמכם נתיב עצמאי שיאפשר לכם להתבסס כלכלית, ללמוד ולהתפתח. ריכזנו כאן כמה דרכים שצה"ל, המדינה וגופים אחרים מעמידים לרשות החיילים המשוחררים.  

כנס משתחררים

כל חייל העומד לפני שחרור יקבל זימון לכנס משתחררים. בכנס יסבירו ויפרטו לכם מה הזכויות המגיעות לכם מעצם היותכם חיילים משוחררים. בכנס יש גם נוכחות גדולה של נציגים מטעם מוסדות ללימודים גבוהים, הכשרה מקצועית ומקומות תעסוקה שונים. תוכלו לפנות לנציגים ולקבל מידע והטבות ברישום.  

סדנאות ההכנה לקראת שחרור

לוחמים, חיילים בודדים, חיילים תושבי הפריפריה וחיילים השייכים לאוכלוסיות ייחודיות יקבלו הזמנה נוספת, הזמנה להשתתף בסדנאות הכנה לקראת שחרור. בסדנאות אלו תקבלו מידע וכלים יעילים לקראת היציאה לאזרחות. גם כנס משתחררים וגם סדנאות ההכנה מאורגנים על ידי היחידה להכוונת חיילים משוחררים של משרד הביטחון. זוהי יחידה שתפקידה הוא לעזור לחיילים לעבור ממסגרת הצבא לאזרחות. ליחידה יש מרכזים ברחבי הארץ, תוכלו לפנות למרכזים אלו ולקבל ייעוץ והכוונה בכל היבטי המעבר בין הצבא לאזרחות, כולל אבחון וייעוץ תעסוקתי.  

הטבות לחיילים משוחררים

מענק שחרור ופיקדון אישי

מענק השחרור והפיקדון האישי הם סכומי כסף שמגיעים לכם אם סיימתם שירות צבאי או שירות לאומי. מענק השחרור הוא סכום כסף שנכנס ישירות לחשבון הבנק של המשתחררים תוך 60 יום מיום השחרור. תוכלו להשתמש בכסף לכל מטרה. גובה המענק משתנה לפי אורך השירות ואופיו. הפיקדון האישי הוא סכום גבוה יותר אך השימוש בו מותנה: בחמש השנים הראשונות לאחר השחרור תוכלו להשתמש בכסף למטרות ספציפיות בלבד: לימודים, הכשרה מקצועית, הקמת עסק, רכישת דירה או למימון חתונה. לאחר חמש שנים, ולמשך שנתיים, תוכלו להשתמש בכסף לכל מטרה. כספי הפיקדון עומדים לרשות החיילים המשוחררים תוך שבועיים עד חודש ממועד סיום השירות הצבאי או הלאומי. כספי הפיקדון אינם מוזרמים ישירות לחשבון הבנק. אם ברצונכם למשוך את הכסף, עליכם למלא טופס ולגשת לסניף של בנק לאומי או בנק הפועלים (כן, גם אם אין לכם חשבון באחד מהבנקים האלה). שימו לב: אם לא תמשכו את הפיקדון בתום 7 שנים מיום השחרור, לא תוכלו למשוך אותו. לבדיקת הסכומים המדויקים של המענק והפיקדון והתנאים לקבלתם קראו באתר האגף והקרן לחיילים משוחררים. באתר זה תוכלו למצוא מידע רב על הזכויות המגיעות לכם, תשובות לשאלות נפוצות וטיפים בנושאים המעסיקים חיילים משוחררים.   אתר נוסף ששווה להכיר – האתר של עמותת מומנטום. עמותה זו הוקמה כדי לתמוך, לסייע ולכוון את הדור הצעיר בשלב המעבר מהשירות הצבאי לאזרחות.   חיילי מילואים זכאים גם הם להטבות מיוחדות. קראו על כך כאן.  

מקורות סיוע נוספים שכדאי להכיר

יתד  –התוכנית הלאומית לצעירים וצעירות במצבי סיכון. אם הוכרתם כחיילים בודדים מומלץ לפנות ליתד ולקבל מלגות, ליווי אישי, סיוע בהשלמת השכלה ועוד. פעמונים – ארגון המסייע ברכישת כלים להתנהלות כלכלית נכונה. ככל שתקבלו הכוונה בתחום בשלב מוקדם יותר בחייכם כך התנהלותכם הכלכלית תהיה מודעת, מחושבת ויציבה יותר. נט"ל – ארגון המספק תמיכה רגשית לנפגעי טראומה על רקע לאומי. להרחבה, אתם מוזמנים לגלוש לעמוד שלנו: עמותות וארגונים ששווה להכיר.  

מלגות ליוצאי צבא

חיילים משוחררים שרוצים ללמוד זכאים לקבל מלגות. מלגות מוענקות ללימודים במכינות קדם אקדמיות, ללימודי תואר וללימודי תעודה. חלק מהמלגות מוענקות על ידי משרד החינוך ומשרד הביטחון, ומלגות אחרות, רבות יותר, מוענקות באמצעות קרנות וארגונים אחרים. חלק מאותם גופים מתנים את קבלת המלגה בשירות צבאי. חיילים בודדים זכאים למלגות נוספות. כדאי לבקש את תיק הת"ש שלכם כדי שתוכלו לצרף מסמכים רלוונטיים ממנו בבקשות המלגה. להרחבה בנושא זה קראו בעמוד המלגות שלנו.

חשוב לדעת!

ביטוח לאומי: עד גיל 18 ובמהלך השירות לא תצטרכו לשלם לביטוח הלאומי. אולם לאחר חודשיים מיום השחרור תידרשו לשלם מדי חודש בחודשו. אם תמצאו עבודה, המעסיקים שלכם ישלמו עבורכם. אם לא, עליכם להעביר את התשלום בעצמכם. חשוב לא להזניח זאת שכן אי-תשלום לביטוח הלאומי עלול לגרור תשלומי ריבית וסנקציות אחרות. אנו ממליצים להכיר את הזכויות והחובות שלכם בביטוח הלאומי, גם כדי להכיר את המערכת שתלווה אתכם במשך שנים רבות ולדעת כיצד תוכלו להיעזר בה במידת הצורך. מוזמנים לקרוא כאן.   קופת חולים: בזמן השירות כל נושא הבריאות שלכם היה באחריות הצבא. לאחר השחרור תחזרו לקבל טיפול ומענה רפואי בקופת החולים שאליה אתם שייכים. ודאו שיש ברשותכם כרטיס קופת חולים. אם אין לכם פנו במהירות לקופת החולים ובקשו להנפיק כרטיס.   להרחבה קראו באתר הביטוח הלאומי, בעמוד הייעודי לחיילים משוחררים.   יש להשלים לינק   יש לצרף לינק מתאים

אודות המדריך

המדריך נכתב ונאסף על ידי מתנדבים בעלי רקע בתחום עליו כתבו ומתוך רצון לסייע ליוצאות ויוצאים הנמצאים בתחילת דרכם, לעשות דרך קלה ופשוטה יותר. אין לראות בנאמר במדריך הנחיה כי אם המלצה.
עורכת המדריך שני קפלן
עריכה לשונית רסל דיקשטיין
דילוג לתוכן