התחברות

נא הכנס את מספר הטלפון שלך למטה נא הכנס את הקוד שנשלח לטלפון שלך שלח קוד מחדש
עדיין אין לך משתמש? הרשם ליוצאים לשינוי עכשיו!

המדריך ליוצא ויוצאת מהחברה החרדית

מהלך השירות

היום הראשון בצבא

היום הראשון בצבא

צה"ל הוא גוף עצום בגודלו. כמה עצום? לפי ויקיפדיה, נכון ליולי 2015, משרתים בצה"ל כ-176,500 חיילים. מתוכם 42,000 חיילים בקבע. נוסף על הסדירניקים וחיילי הקבע כ-445,000 חיילים משרתים במילואים. תקציב הביטחון באותה שנה עמד על כ-70 מיליארד ₪. איך גוף אדיר כל כך יכול לוודא שכל מלש"ב (מועמד לשירות ביטחון – הכוונה היא לצעירים מועמדים לגיוס) יגיע לתפקיד שהולם את יכולותיו וכישוריו? נוסף על גודלו האדיר של צה"ל, מדובר בארגון שגילו כגיל המדינה, ובארגונים ותיקים כל כך קשה לחולל שינויים שמתאימים לעת החדשה. אז איך בכל זאת משבצים מל"שבים לשירות? תמצתנו עבורכם את כל השלבים והמושגים הרלוונטיים, מהצו הראשון עד ליום הגיוס.  

תהליך המיון

צו ראשון:

צו ראשון הוא הזמנה למפגש הראשון שלכם עם צה"ל. בתאריך הכתוב בצו עליכם להגיע ללשכת הגיוס, לעבור סדרת מבדקים שתכלול מבחנים וראיונות אישיים. המטרה של סדרת המבדקים היא לאפשר למערכת הצבאית להכיר את היכולות שלכם, הפיזיות והקוגניטיביות. בסדרת המבדקים ייקבעו שני נתונים חשובים – הקב"א* קבוצת האיכות; הפרופיל הרפואי. אם יש לכם מוגבלות רפואית מסוימת או היסטוריה רפואית, הביאו איתכם את המסמכים הרלוונטיים. עוד על קביעת הפרופיל הרפואי אפשר לקרוא כאן. הקב"א, הפרופיל הרפואי ותוצאות שאר המבדקים הם בעלי חשיבות מכרעת בקביעת השיבוץ שלכם, ולמעשה ילוו אתכם במהלך כל השירות הצבאי. אם אתם רוצים להשתבץ לתפקיד קרבי, אם אתם חולמים על תפקידי קצונה ופיקוד, כדאי להתכונן היטב לסדרת המבדקים. בין השאר, תעברו מבחן פסיכוטכני. חשוב להכיר את המבחן הזה ולהתאמן בפתירת השאלות. הסבר על המבחן ומבחנים לדוגמה אפשר לראות בלינק זה. שימו לב: לפני הגעתכם תצטרכו למלא שאלון לאימות נתונים ושאלון רפואי. השאלונים יחכו לכם באזור האישי ב"אתר מתגייסים". עוד על ההכנות בבית לפני ההתייצבות בצו ראשון ראו כאן.  

מה מחכה לכם ביום ההתייצבות לצו ראשון?

תחנה ראשונה: אימות נתונים. בתחנה זו תציגו את עצמכם בפני המאבחנת. היא תשאל אתכם כמה שאלות וכן תתבקשו לענות על מבחן קצר בעברית. תחנה שנייה: המבחן הפסיכוטכני. אם יש לכם אבחנה בתחום לקויות הלמידה, חשוב להביא איתכם את האבחון ולשתף את המאבחנים. תחנה שלישית: ריאיון אישי. אתם תישאלו על הרקע שלכם ועל המוטיבציה שלכם להתגייס. אם אתם מעוניינים לקבל הכרה כחיילים בודדים, ספרו בריאיון האישי שאתם יוצאי הקהילה החרדית. תחנה רביעית: בדיקות רפואיות. הבדיקות כוללות שאלות של הרופא וסדרת בדיקות פיזיות כמו משקל, לחץ דם, גובה, ראייה ועוד.   אל תשכחו להביא איתכם את המסמכים הבאים:
 • צו ההתייצבות שקיבלתם בדואר
 • מסמך מזהה, ת"ז או דרכון או רישיון נהיגה או תעודת עולה
 • כרטיס קופת חולים
 • פרטיים אישיים של ההורים, שמות, מספרי זהות ותאריכי לידה
 • אישורים על מצב רפואי – אם יש כאלה
אבחונים על לקויות למידה – אם יש כאלה

יום המא"ה:

מא"ה – מיון איתור והתאמה (ובכלל, תתחילו להתרגל, בצבא תיתקלו בהמון ראשי תיבות...) לפי אתר מתגייסים "יום המא"ה מעניק לכם הזדמנות נוספת להוכיח את הכישורים והיכולות האישיות שלכם, שאולי לא באו לידי ביטוי בהליכי הצו הראשון. תוצאות יום המא"ה יתווספו לנתוניכם האישיים, הדפ"ר, ויכולות לסייע לפתוח בפניכם תפקידים נוספים". הזימון ליום המא"ה יישלח אליכם במסרון (SMS). נכון לזמן כתיבת שורות אלו, 12/01/2022, יום המא"ה עבר למתכונת מקוונת. לעדכונים ולפרטים נוספים קראו כאן.

שאלון העדפות:

בשלב הבא יישלח אליכם שאלון העדפות. בשאלון יוצעו לכם כמה תפקידים, בהתאם לתוצאות שהשגתם בשלבים הקודמים, ותוכלו לדרג את ההעדפות שלכם. באפשרותכם להגיש בקשה לתפקיד שאינו בשאלון העדפות. מבחר כתבות וטיפים בנושא שאלון ההעדפות מחכים לכם באזור ייעודי באתר מתגייסים בלינק הזה.   גיבושים / מיונים מיוחדים: יחידות מיוחדות מאתרות מועמדים מתאימים ומזמינות אותן לימי גיבוש ולהמשך מיונים. הרחבנו על כך במאמר "תפקידים בצה"ל – עניין ומגוון".

*כדאי לדעת:

עד אוגוסט 2021 השיבוץ נקבע על פי נתוני הקב"א והדפ"ר. לאחר כמה שינויים שנערכו בתהליך המיון, בהם ביטול מדורג של קביעת "קבוצת איכות" (קב"א), שינוי וקיצור של מבחן הדפ"ר והעברת חלק מהמבדקים לפורמט מקוון, השיבוץ כיום יעיל יותר, שקוף יותר ונגיש יותר. כדי להתעדכן בתהליך המיון והשיבוץ העכשוויים מומלץ לקרוא ב"אתר מתגייסים".

יום הגיוס

לאחר שתעברו את כל השלבים ייקבע תאריך הגיוס. ביום הגיוס תגיעו לבקו"ם (בסיס קליטה ומיון), תעברו שרשרת חיול של כמה תחנות ותסיימו אותה כחיילים במדים, מוכנים ומזומנים לטירונות ולתחילת תקופת הצבא בחייכם. סוג הטירונות ומשכה ייקבעו בהתאם לתפקיד שאליו תשובצו. איך להיערך ליום הגיוס? לקרוא – באתר הייעודי של צה"ל תמצאו שלל כתבות, מאמרים וטיפים ליום הגיוס. קראו כאן. להתעניין – שאלו חברים שכבר משרתים ובקשו מהם לספר לכם איך נראה יום הגיוס וכיצד עליכם להתכונן אליו. אם אתם לא מכירים חיילים, הצטרפו לקבוצת הפייסבוק יוצאים לצבא, שם תוכלו להתייעץ עם יוצאות ויוצאים שכבר עברו את יום הגיוס ויוכלו לספר לכם איך זה נראה. להצטייד – רשימת ציוד מצוינת מחכה לכם בלינק הזה. להתכונן – ודאו שאתם יודעים באיזה יום ובאיזו שעה עליכם להתייצב, שיש ברשותכם את כל המסמכים הנדרשים, אם אתם מגיעים בתחבורה ציבורית, בדקו את זמני האוטובוסים. במילים אחרות: ודאו שעשיתם כמיטב יכולתכם כדי להגיע בזמן, עם כל הציוד הנדרש ואחרי הכנה מנטלית מתאימה.   תזכורת: כל ההתחלות קשות. קלישאתי אבל נכון! אם תגיעו מוכנים ליום הגיוס, לאחר שאספתם את כל המידע הדרוש, הצטיידתם כמו שצריך ודאגתם לעצמכם, אתם צפויים לגלות שאחרי כמה ימי התאקלמות מאתגרים אתם מתחילים ליהנות. כן, אפילו בטירונות!   שפשוף נעים 😉

שירות לאומי

שירות לאומי

השירות הלאומי-אזרחי הוא מסלול התנדבות עבור צעירות וצעירות שקיבלו פטור משירות צבאי, מכל מיני סיבות, ומעוניינים לתרום לחברה בתחומים אחרים. המתנדבים בשירות הלאומי משובצים לתפקידים באמצעות אגודות, ומגוון התפקידים שאפשר למלא במסגרת השירות הלאומי הוא עצום. תוכלו לבחור לכם תפקיד שהולם את כישוריכם, את הערכים שלכם ואת מצבכם הפיזי, הכלכלי והרגשי. כמו כן, במסגרות שונות, יתאפשר לכם לקבל דריסת רגל במקום שבו תרצו בעתיד לעבוד ולהתמקצע. מקומות שמעוניינים במתנדבי השירות הלאומי הם מתחומי החינוך, הבריאות, הביטחון, הרווחה, השמירה על הסביבה ועוד. האפשרות להשתלב בשירות הלאומי פתוחה עבור כל האזרחים ותושבי הקבע במדינת ישראל שקיבלו פטור משירות בצבא, או כאלה שכלל לא נקראו לשרת. למשל, האזרחיות והאזרחים הערבים. צעירות וצעירים שהשלימו את תקופת השירות הלאומי זכאים להטבות שונות, בדומה לחיילים משוחררים. נדון בכך בהמשך המאמר.  

צבא או שירות לאומי – מה כדאי?

לשאלה זו אין תשובה חד-משמעית. ננסה לסקור, על קצה המזלג, מה ההבדל בין השירות הצבאי לשירות הלאומי, וכך תוכלו להסיק מה מתאים לכם יותר: צבא או שירות לאומי.

אפשרויות בחירת התפקיד:

בשירות הלאומי אתם בוחרים איזה תפקיד תרצו למלא ובאיזו מסגרת. בצבא אומנם תישאלו מה ההעדפה שלכם, אך בסופו של דבר תשובצו לתפקיד לפי דרישות המערכת ולפי הנתונים שלכם.

סוג המסגרת:

המסגרת הצבאית נוקשה יותר והיא בעלת מערכת חוקים והגבלות רבים בהרבה מאשר בשירות הלאומי. עם זאת, במסגרת השירות הצבאי ניתן מענה לצרכים הבסיסיים (לינה, מחייה ושירותים רפואיים) ובמסגרת השירות הלאומי תצטרכו להתגורר בדירת שירות ולהתנהל כלכלית באופן עצמאי.

סיפוק ומשמעות:

אומנם בצבא יש תפקידים רבים שיכולים להעניק לכם תחושת משמעות וסיפוק, אך בשל המגבלות המובנות של המערכת הצבאית ייתכן שתשובצו לתפקידים שאינם הולמים את כישוריכם ולא תרגישו שהיכולות שלכם באות לידי ביטוי. בשירות הלאומי, לעומת זאת, כיוון שאתם בוחרים מלכתחילה איזה תפקיד תרצו למלא, השירות יעניק לכם תחושת סיפוק והוא יהיה בעל משמעות גדולה עבורכם. בנוסף, אם במהלך השירות תרגישו חוסר עניין בתפקיד או שתגלו שהשירות בפועל הוא לא מה שחשבתם, תוכלו לבקש החלפה. אומנם גם בשירות הצבאי האפשרות לבקש העברה פתוחה בפניכם אך מדובר בתהליך ארוך ומסורבל, וכלל לא מובטח שבקשתכם תיענה.

גובה המענק וסכום הפיקדון בתום תקופת השירות:

על פי רוב, סכומי המענק והפיקדון המגיעים לכם כבוגרי השירות הלאומי יהיו נמוכים יותר מאשר אלו של חיילים משוחררים. חשוב לדעת כי אם תחליטו לפרוש במהלך שנת השירות, מכל סיבה שהיא, לא תהיו זכאים לקבל מענק ולא פיקדון.  

אז מה בעצם יידרש מכם?

המתנדבים בשירות הלאומי נדרשים להתנדב במסגרת שבחרו 8 שעות ביום, ובסך הכול 40 שעות בחודש. אם יחסרו לכם שעות התנדבות תצטרכו להשלים אותן. בסוף כל חודש יהיה עליכם להגיש לרכזי האגודה טופס עם פירוט שעות ההתנדבות שלכם+חותמת של המעסיק שלכם במקום ההתנדבות. לקבלת תמונה מלאה יותר, בררו עם רכזי האגודה מה בדיוק יידרש מכם ומה עליכם לעשות במקרה שחסרות לכם שעות חודשיות.  

מה תקבלו?

מגורים:

חלק ממתנדבי השירות הלאומי בוחרים להתנדב בעיר המגורים שלהם ולהמשיך להתגורר אצל ההורים או במקום קבוע אחר. אם תחליטו להתנדב במקום מרוחק מעיר המגורים שלכם תהיו זכאים להתגורר בדירת שירות. המגורים בדירות שירות ניתנים ללא כל השתתפות עצמית. בדירות אלו מתגוררים כמה מתנדבים, והם מנהלים את חייהם באופן עצמאי, אך בכפוף לדרישות הספציפיות של כל אגודה.

דמי כיס:

בתקופת השירות, בכל חודש, תקבלו דמי כיס. הסכומים נעים בין 400 ל-1,000 ש"ח. גובה הסכום נקבע לפי חישוב של המרחק בין דירת השירות לדירת ההורים, המרחק בין מקום ההתנדבות לדירת השירות ולפי משתנים נוספים.

נסיעות:

בתחילת תקופת השירות תקבלו "תעודת מתנדב" שבאמצעותה תהיו זכאים לנסוע בחינם בתחבורה הציבורית העירונית וברוב הקווים הבינעירוניים. הפטור מדמי נסיעות הוא לאוטובוסים ולרכבות. לתשומת לב, במקומות רבים כמו מוזאונים, תיאטראות בתי קולנוע וכדומה הצגת תעודת המתנדב תעניק לכם הנחה בדמי הכניסה.

מפגשי לימוד:

אם תבחרו להתנדב במסגרת אגודה דתית תצטרכו להשתתף במפגשי לימוד שנקראים "אורייתא".

אפשרות לעבוד/ללמוד תוך כדי השירות:

אם תזדקקו לכך, תוכלו לבקש אישור לעבוד במקביל להתנדבות במסגרת השירות הלאומי. לימודים סדירים אינם אפשריים במסגרת השירות, אך גם בנושא זה יש גמישות. בדקו עם האגודה שבאמצעותה תבחרו להתנדב.  

איך מתקבלים לשירות הלאומי?

כל המידע נמצא ברשת. אנו ממליצים לכם להיכנס לקישורים הבאים ולהכיר את האגודות השונות שבאמצעותן אפשר להשתבץ לתפקידים במסגרת השירות הלאומי. האגודה לשירות לאומי – באגודה יש מסלול לדתיים ומסלול לחילונים. אגודות במסגרת דתית: בת עמי, עמינדב. אגודה במסגרת חילונית: ש"ל-שיל"ה. אגודה שמשלבת דתיים וחילונים: עמותת שלומית. היכנסו ללינקים והכירו את האגודות. בררו מה כל אחת מהן מספקת, מי האנשים העומדים מאחורי האגודה, מהם התנאים ומהן התוכניות של כל אחת מהן. כך תוכלו להסיק למי מהן אתם מתחברים יותר ובאיזו אגודה תוכלו לשרת שירות משמעותי ומועיל. תהליך הקבלה מתחיל ברישום ל"סיירת". סיירת הוא יום שבו תסיירו במקום שבו אתם רוצים להתנדב ותעברו ראיונות. שימו לב, ההרשמה פתוחה במועדים מסוימים בלבד. זמני הרישום מפורטים באתרי האגודות. חשוב להיערך היטב ליום הסיירת, להגיע מוכנים עם שאלות, להתכונן לריאיון ולמפגש עם המתנדבים האחרים במקום. על פי רוב, כעבור שבועיים מיום הסיירת תקבלו תשובה חיובית או שלילית. במקרה של תשובה חיובית תמשיכו בתהליך הקבלה. שלבי תהליך הקבלה משתנים ממקום למקום. אם התשובה שלילית, בררו עם רכזי השירות אילו תפקידים אחרים יכולים להתאים לכם והירשמו לסיירת. אם פספסתם את מועד הרישום, או שיום הסיירת כבר התמלא, בקשו מרכזי השירות לתאם לכם מועד אחר. כדאי לדעת: תהליך המיון לשירות הלאומי יכול להיות מייגע ומתיש. לפעמים תרגישו שכביכול "עושים לכם טובה" ושאתם נבחנים בקפידה יתרה. אבל אין באמת סיבה להילחץ. המקומות המעוניינים במתנדבי השירות הלאומי זקוקים לכם!  

הזכויות שלכם בתום השירות:

בתום השירות תהיו זכאים לאותן הזכויות כמו של חיילים ג'ובניקים משוחררים. כפי שציינו קודם, סכומי המענק והפיקדון של בוגרי השירות הלאומי נמוכים מאלו של בוגרי השירות הצבאי. אנו ממליצים בחום לדעת מראש מה יהיו הזכויות שלכם בתום השירות. כל הפרטים באתר "כל זכות". באתר זה תוכלו להרחיב את הידע שלכם בכל הקשור להתנדבות במסגרת השירות הלאומי ולקבל החלטה מושכלת.  

תנאי שירות

תנאי שירות

כחלק מתהליך הקליטה של כל חייל ייפתח לו תיק ת"ש. מש"קית ת"ש מונחית לעדכן את החייל בכל הזכויות וההטבות המגיעות לו במהלך שירותו בצה"ל. אתם מוזמנים לשאול אותה כל שאלה הנוגעת לתנאי השירות שלכם. חשוב! בבואכם להגיש בקשה כלשהי למשרד הת"ש הצטיידו במסמכים הבאים:
 • תדפיס עו"ש של ההורים ב-3 החודשים האחרונים (או שלכם, אם אתם מוגדרים "חייל בודד").
 • פירוט כרטיס אשראי.
 • דוח יתרות כולל.
 • מכתב אישי שמפרט את מצבכם הכלכלי.
 • שימו לב: אין אפשרות להגיש בקשה בלי המסמכים הללו.

משכורת

משכורת בסיסית ביוזמת שר האוצר משה כחלון הועלה שכר החיילים הקרביים מ־1,080 שקלים ל־1,620 שקלים. שכרם של תומכי לחימה הועלה מ־780 שקלים ל־1,170 שקלים. שכר החיילים העורפיים הועלה מ־540 שקלים ל־810 שקלים. במהלך השירות, ככל שהתפקיד ברמת סיכון גבוהה יותר כך גם התוספת במשכורת. כמו כן, העלאה בדרגה גוררת גם תוספת למשכורת. משכורת חריגים חייל בודד בצה"ל מקבל משכורת כפולה, התוספות מעבר למשכורת הבסיסית לא מוכפלות. חייל נשוי, בתנאים מסוימים, זכאי למשכורת גבוהה יותר. למידע נוסף שאלו את קצינת הת"ש ביחידה שלכם. חייל בודד בצה"ל יש שלוש הגדרות לחייל בודד
 1. בודד מובהק – חייל שעלה מחו"ל ללא משפחתו.
 2. בודד חריג – חייל שלא נמצא כלל בקשר עם משפחתו.
 3. בודד ללא עורף כלכלי – הגדרה זו היא הנחיה חדשה של צה"ל, בעקבות הבנות שהושגו עם עמותת "יוצאים לשינוי", ומשמעותה: חייל שאינו מקבל תמיכה כלכלית ממשפחתו למרות שהוא נמצא איתם בקשר.
ההכרה כחייל בודד שאינו מובהק כרוכה בביקור בית אצל ההורים, אם הם מאפשרים זאת. כמו כן, יש להביא מכתבי המלצה מחברים/אנשי מקצוע שמכירים את סיפורכם, וכמובן - לצרף מכתב אישי שלכם. פתרונות דיור בצה"ל צה"ל מספק פתרונות דיור לחיילים בודדים ולחיילים המשרתים רחוק מהבית. מומלץ לברר אצל חברים שעברו תהליך דומה איזו אפשרות הכי טובה בשבילכם. דירות אל"ח דירות של צה"ל, הריהוט והאוכל על חשבון צה"ל, הדיירים הנוספים הם חיילים שזכאים כמוכם למגורים בדירה. קיבוצים קיימת אפשרות להתארח אצל משפחות בקיבוצים שונים. בית החייל קיימת אפשרות להתגורר באחד מסניפי בית החייל הפזורים ברחבי הארץ. מגורים בבית החייל דומים מאוד למגורים בפנימייה. סיוע בשכר דירה קיימת אפשרות לשכור דירה ולבקש סיוע במימון השכ"ד. את גובה המימון תוכלו לברר אצל המש"קית ת"ש. אחת לשנה ייערך ביקור בדירה מטעם הצבא, כדי לברר שהכול כשורה.

סיוע כלכלי

סיוע צהל"י צה"ל מסייע לחיילים בודדים בדרכים רבות: הלוואות, מענקים חד-פעמיים, ריהוט, תלושים לקניות ואפשרויות לאירוח במלונות בחגים. בררו כל זאת אצל המש"קית ת"ש. סיוע אזרחי חייל שזכאי לסיוע בשכר דירה זכאי להנחה משמעותית בארנונה ובחברת החשמל. יש לוודא שהחשבונות רשומים על שם החייל, וכך מתקבלת ההנחה באופן אוטומטי. תעסוקה בזמן הצבא כל חייל יכול להגיש בקשה לעבוד בזמן שירותו. הבקשה תיבחן על ידי המפקדים שלו. חייל בודד לא צריך לצרף שום טפסים כדי להגיש בקשה.

שירותי רפואה בצה"ל

שירותי הרפואה בצה"ל תלויים בבסיס שבו תשרתו. בחלק מהבסיסים האחריות על החלק הרפואי היא של חיל הרפואה, ובחלק אחר האחריות היא של גוף אזרחי. את עלויות הפנייה למיון, במקרה שתופנו אם אכן תהיה עילה מספקת לפנייה, צה"ל משלם, וכן מרפאות "ביקורופא" זמינות לכם 24 שעות ביממה. באוגוסט 2018 הוחלט על מהלך דרמטי, במסגרתו יועברו שירותי הרפואה בשגרה מאחריות חיל הרפואה לקופות החולים. היוזמה עתידה לצאת לפועל בשנת 2019. 

השלמת השכלה בצה"ל

השלמת השכלה בצה"ל

בין החוקים הראשונים שנחקקו במדינת ישראל בכנסת הראשונה היה "חוק לימוד חובה". למרות מצבה הכלכלי הקשה של מדינת ישראל בראשית ימיה, הבינו המנהיגים, בראשם דוד בן גוריון, כי ההשכלה לדור הצעיר היא אבן יסוד בכינונה של המדינה. ברבות השנים התגבשה במשרד החינוך תוכנית הליבה: לימודי חובה של מקצועות חיוניים כמו מתמטיקה, אנגלית, מדעים מחשבים ועוד. אולם כולנו יודעים שיש קבוצות רבות באוכלוסייה שמסיבות אלו ואחרות מונעות מבני הנוער לרכוש את ההשכלה החיונית הזאת. מערכת החינוך החרדית, הנמנית על קבוצות אלו, מסתייגת מהתערבות המדינה בתוכניות הלימוד שלה ואינה מאפשרת לילדים ולבני הנוער החרדיים להכיר את רוב הנושאים הנכללים בתוכניות הליבה. כתוצאה מכך רבים מבוגרי החינוך החרדי אינם יכולים להשתלב בשוק התעסוקה וגם לא מתאפשר להם להמשיך ללימודים אקדמיים ללא השלמות ארוכות. לא ניכנס כרגע למאבקים המשפטיים בנושא זה – שלמעשה הולידו את "יוצאים לשינוי", תוכלו לקרוא על כך כאן – אלא נפרט כיצד תוכלו להשלים פערי השכלה במסגרת השירות הצבאי.

צבא ולימודים – מה הקשר?

צה"ל, בהגדרתו, הוא גוף בעל תפקיד ביטחוני, חברתי וחינוכי. כיוון שכך, לאורך כל שנות קיומו של צה"ל המערכת יצרה תוכניות לימודית עבור החיילים הזקוקים להשלמות, במטרה להכשירם לחיי האזרחות שלאחר השחרור. בשנים האחרונות אנו עדים למגמה הולכת וגוברת של פתיחת מסלולים ייעודים לחיילים חרדיים. המסלולים הללו כוללים השלמת השכלה והכוון תעסוקתי לקראת תום השירות הצבאי. נכון לכתיבת שורות אלו, התוכנית המשלבת שירות צבאי והשלמת השכלה עבור חיילים חרדיים נקראת "שנת מעו"ף" (מצוינות, עתיד ופיתוח אישי). במסגרת התוכנית החיילים הזכאים לכך נשלחים ללימודים במכינה אקדמית או במוסד אחר להשלמת בגרויות וכן נפתחת להם אפשרות לרכוש מקצוע.

מעו"ף – לכלל בוגרי החינוך החרדי

עד שנת 2020 הזכאות לשנת מעו"ף ניתנה רק לבוגרי החינוך החרדי ששירתו במסלולים ייעודים לחרדים. בעקבות פעילות של עמותת "יוצאים לשינוי" שונו הנהלים וכיום כל בוגר של החינוך החרדי, גם אם אינו משרת במסלול חרדי, זכאי להתקבל לשנת מעו"ף. לפרטים נוספים על המסלולים הפתוחים לפניכם במסגרת שנת מעו"ף קראו בעמוד זה מתוך אתר "כל זכות".

כרטיס כניסה לעולם האקדמי ולעולם התעסוקה

תוכנית מעו"ף מתפרשת על פני שמונה חודשים (ארבעה חודשים על חשבון השירות וארבעה חודשים על חשבונכם), ומתחילה לקראת סוף השירות. זכאותכם להשתתפות בתוכנית היא אוטומטית, אם יש אינדיקציה להיותכם בוגרי החינוך החרדי בתיק האישי שלכם. כדי לוודא שהאינדיקציה אכן הוזנה פנו לאנשי השלישות ביחידה שלכם. אם אנשי השלישות אינם מכירים את התוכנית פנו אלינו כאן.  

אודות המדריך

המדריך נכתב ונאסף על ידי מתנדבים בעלי רקע בתחום עליו כתבו ומתוך רצון לסייע ליוצאות ויוצאים הנמצאים בתחילת דרכם, לעשות דרך קלה ופשוטה יותר. אין לראות בנאמר במדריך הנחיה כי אם המלצה.
עורכת המדריך שני קפלן
עריכה לשונית רסל דיקשטיין
דילוג לתוכן