התחברות

נא הכנס את מספר הטלפון שלך למטה נא הכנס את הקוד שנשלח לטלפון שלך שלח קוד מחדש
עדיין אין לך משתמש? הרשם ליוצאים לשינוי עכשיו!

המדריך ליוצא ויוצאת מהחברה החרדית

שחרור משירות

טיול אחרי צבא

טיול אחרי צבא

טיול אחרי צבא – נקודות למחשבה   חיילים משוחררים רבים בוחרים לצאת לטיול גדול לאחר השירות הצבאי. אין ספק שגם אתם זקוקים להפוגה מסוימת לאחר השירות בצבא, אך לפני שתחליטו על הנסיעה כדאי לוודא שיש באפשרותכם לנסוע וליהנות בראש שקט. שאלו את עצמכם: האם יש לכם מספיק כסף לנסיעה או שעדיף להמתין, לעבוד בעבודה מועדפת, לחסוך ואז לנסוע? האם מצבכם הרגשי והנפשי מאפשר לכם נסיעה רגועה ומהנה? שיקול נוסף הוא התוכניות שלכם לעתיד. חיילים משוחררים רבים מוצאים את עצמם עסוקים בשאלה – מה אני רוצה להיות כשאגדל? כפועל יוצא משאלה זו עסוקים המשתחררים במחשבות "מה אלמד? איפה אלמד? מתי אתחיל ללמוד?" שאלות אלו מעסיקות אותם גם בזמן הטיול הגדול. אם אתם זקוקים להשלמת השכלה, כמו לימודים לבגרות, אתם עשויים לתהות אם כדאי לוותר על הטיול ולהתחיל ללמוד מייד בתום השחרור. אין תשובה חד-משמעית לשאלה זו, אולם כמו בכל נושא שבו נדרשת הכרעה, אנו ממליצים לאסוף כמה שיותר מידע ולקבל החלטה מושכלת. אתם מוזמנים לקרוא במדריך שלנו על נושא הלימודים. בנוסף, אנו ממליצים לכם להתייעץ עם חברים שהיו במצב דומה לשלכם, להתעניין בלוחות הזמנים במוסדות הלימוד שבהם אתם מבקשים ללמוד, ולבנות את התוכנית שלכם בהתאם. לדוגמה, התאימו את תאריכי הנסיעה שלכם לפי מועדי ההרשמה למכינות להשלמת בגרויות או למכינה קדם אקדמית, וכך לא תפסידו שנה של לימודים.  

תכנון כלכלי – ערובה לטיול מהנה ולנחיתה רכה

עלויות של טיול יכולות להיות גבוהות מאוד. שאלו את עצמכם, האם אתם רוצים להשקיע את כספכם בטיול ארוך ויקר או שעדיף לכם טיול קצר וזול שיאפשר לכם להשקיע את כספכם בלימודים או במטרה אחרת. אין כמובן תשובה שרלוונטית לכולם, אך לפני שתתחילו לתכנן את הטיול בדקו את חשבון הבנק שלכם וחשבו אם יש באפשרותכם לצאת לטיול, מה אורך הטיול שאתם יכול לאפשר לעצמכם ומה התקציב שאתם מקצים לכך. אנו ממליצים בחום לא להשתמש בכל הכסף שלכם עבור הטיול, אלא לשמור קצת כסף בצד, סכום שישמש לכם "כרית ביטחון" בעת החזרה לארץ בזמן שבו תחפשו עבודה או תתחילו ללמוד. כדי שתיהנו באמת מהטיול ולא תהיו בלחץ כלכלי במהלכו, מומלץ לבדוק מראש מה העלויות הצפויות לכם: מה עלות הלינה, המחיה והנסיעות במקומות שאתם צפויים לבקר בהם. שאלו חברים, התייעצו עם מטיילים בקבוצות פייסבוק והיעזרו בהמלצות מאנשים שאתם סומכים עליהם.  

איך לחסוך בעלויות?

רכישת ציוד לטיול היא סיפור יקר למדי. אנו ממליצים לבדוק אפשרות לרכישת ציוד יד שנייה במצב מעולה או להשאיל ציוד מחברים שחזרו מטיול.  

עם מי לטוס?

שאלה זו מעסיקה חיילים משוחררים רבים. בין שקבעתם לעצמכם מי הפרטנר שלכם לטיול ובין שהחלטתם לטוס לבד, אנו ממליצים לקרוא כאן על השיקולים בבחירת הפרטנר או בהחלטה לטוס לבד.   שלל טיפים נוספים בנושא טיול אחרי צבא תמצאו באתר למטייל, במדריך הזה, ובעמוד הייעודי באתר מומנטום.   טיסה נעימה!

תעסוקה לחיילים משוחררים

תעסוקה לחיילים משוחררים

רוב המשתחררים מצה"ל בוחרים לעבוד בעבודה מועדפת. אם תשלימו 6 חודשים בעבודה מועדפת תהיו זכאים למענק כספי נוסף, על המשכורת שישלם לכם המעסיק. המענק ניתן על ידי הביטוח הלאומי.  

עבודה מועדפת

עבודה מועדפת, שנקראת גם "עבודה נדרשת", היא עבודה שאינה פקידותית ואינה דורשת הכשרה מקצועית. תחומי העיסוק של עבודה מועדפת נקבעו בחוק ומעודכנים מעת לעת. כיום התחומים המוכרים כעבודה מועדפת הם: חקלאות, בנייה, תעשייה, תחנות דלק, בתי מלון וטיפול באנשים עם מוגבלויות. לרשימה מפורטת יותר ולתנאים לקבלת המענק בגין עבודה מועדפת קראו כאן, באתר הביטוח הלאומי. כדי לקבל את המענק צריך לעבוד באחת העבודות מהרשימה למשך 150 ימי עבודה מלאים, במשך לפחות 6 חודשים, אבל לא יותר מ-12 חודשים, ובכל חודש לא יותר מ-25 ימים. שימו לב: כל התנאים צריכים להתקיים – אם למשל עבדתם 150 ימים ב-5 חודשים, לא תקבלו את המענק, כי בכל חודש נספרים רק 25 ימים. אם עבדתם 140 ימים במשך 6 חודשים, לא תקבלו את המענק. בשני המקרים האלו תצטרכו להשלים את ימי העבודה החסרים כדי לקבל את המענק. אם עבדתם 150 ימים במשך 13 חודשים – לא תקבלו מענק, כי התקופה ארוכה מדי. אינכם חייבים לעבוד באותה העבודה במשך כל התקופה, אפשר לעבוד בכמה עבודות ולצבור את ימי העבודה הנדרשים, או אפילו לעבוד בשתי עבודות שונות באותו הזמן – רק שימו לב שלא לחרוג מ-25 ימי עבודה בחודש. תנאי נוסף לקבלת המענק הוא שהתחלתם לעבוד בשנה הראשונה מיום השחרור. טיפ למי שמתכנן לטייל אחרי הצבא: כדאי לעבוד בעבודה נדרשת תקופה קצרה לפני הטיול, ולהשלים את הימים החסרים לאחר הטיול. או לדחות את הטיול לאחר השלמת ימי העבודה וקבלת המענק. לפרטים נוספים קראו בעמוד הייעודי באתר "כל זכות". יש להשלים 150 יום בעבודה בתוך שנתיים מיום השחרור, לא כולל ימי מילואים. כל יום מילואים דוחה את התאריך האחרון לקבלת מענק. כלומר, מי שעשה מילואים במשך חודשיים, יכול להשלים את ימי העבודה עד שנתיים וחודשיים מיום השחרור.  

עבודות נוספות שמתאימות לחיילים משוחררים

חיילים משוחררים רבים מוצאים עבודה שקשורה לתפקיד שמילאו בצבא. למשל, חיילים בשירות קרבי יכולים להשתלב לאחר השחרור במשרות אבטחה בטיולים, בקניונים, במוסדות ציבוריים, בבתי מלון ועוד. חיילים שעברו הכשרה קרבית מיוחדת ומעמיקה, כגון הכשרה ללוחמה בטרור, יכולים להשתלב אחרי הצבא בתפקידים ביטחוניים ייחודיים ומורכבים, כגון אבטחת אישים. על עבודות בתחום האבטחה, השמירה והביטחון קראו כאן. חיילים ששירתו בתפקידים שהקנו להם ידע בתכנות, בניהול כספים, בפיתוח הדרכות והכשרות מקצועיות נוספות יכולים להמשיך במסלול המקצועי גם באזרחות. אנו ממליצים לנצל את תקופת השירות בצבא כדי לרקום קשרים חבריים ומקצועיים עם גורמים בצבא ובארגונים אחרים ולבסס תשתית למציאת עבודה מתאימה באזרחות, משרה שתהלום את אישיותכם ואת כישוריכם ותקדם אתכם לקראת מימוש שאיפותיכם.  
במדריך שלנו תוכלו למצוא מאמרים נוספים בנושא חיפוש עבודה, כתיבת קו”ח והכנה לראיונות עבודה.
 

לקראת היציאה לאזרחות

לקראת היציאה לאזרחות

השחרור מצה"ל הוא נקודת ציון משמעותית מאוד. פעמים רבות נדרשת תקופת הסתגלות לחיים האזרחיים, בדיוק כפי שנדרשה תקופת הסתגלות לחיים בצבא. בתקופה זו עליכם לסלול לעצמכם נתיב עצמאי שיאפשר לכם להתבסס כלכלית, ללמוד ולהתפתח. ריכזנו כאן כמה דרכים שצה"ל, המדינה וגופים אחרים מעמידים לרשות החיילים המשוחררים.  

כנס משתחררים

כל חייל העומד לפני שחרור יקבל זימון לכנס משתחררים. בכנס יסבירו ויפרטו לכם מה הזכויות המגיעות לכם מעצם היותכם חיילים משוחררים. בכנס יש גם נוכחות גדולה של נציגים מטעם מוסדות ללימודים גבוהים, הכשרה מקצועית ומקומות תעסוקה שונים. תוכלו לפנות לנציגים ולקבל מידע והטבות ברישום.  

סדנאות ההכנה לקראת שחרור

לוחמים, חיילים בודדים, חיילים תושבי הפריפריה וחיילים השייכים לאוכלוסיות ייחודיות יקבלו הזמנה נוספת, הזמנה להשתתף בסדנאות הכנה לקראת שחרור. בסדנאות אלו תקבלו מידע וכלים יעילים לקראת היציאה לאזרחות. גם כנס משתחררים וגם סדנאות ההכנה מאורגנים על ידי היחידה להכוונת חיילים משוחררים של משרד הביטחון. זוהי יחידה שתפקידה הוא לעזור לחיילים לעבור ממסגרת הצבא לאזרחות. ליחידה יש מרכזים ברחבי הארץ, תוכלו לפנות למרכזים אלו ולקבל ייעוץ והכוונה בכל היבטי המעבר בין הצבא לאזרחות, כולל אבחון וייעוץ תעסוקתי.  

הטבות לחיילים משוחררים

מענק שחרור ופיקדון אישי

מענק השחרור והפיקדון האישי הם סכומי כסף שמגיעים לכם אם סיימתם שירות צבאי או שירות לאומי. מענק השחרור הוא סכום כסף שנכנס ישירות לחשבון הבנק של המשתחררים תוך 60 יום מיום השחרור. תוכלו להשתמש בכסף לכל מטרה. גובה המענק משתנה לפי אורך השירות ואופיו. הפיקדון האישי הוא סכום גבוה יותר אך השימוש בו מותנה: בחמש השנים הראשונות לאחר השחרור תוכלו להשתמש בכסף למטרות ספציפיות בלבד: לימודים, הכשרה מקצועית, הקמת עסק, רכישת דירה או למימון חתונה. לאחר חמש שנים, ולמשך שנתיים, תוכלו להשתמש בכסף לכל מטרה. כספי הפיקדון עומדים לרשות החיילים המשוחררים תוך שבועיים עד חודש ממועד סיום השירות הצבאי או הלאומי. כספי הפיקדון אינם מוזרמים ישירות לחשבון הבנק. אם ברצונכם למשוך את הכסף, עליכם למלא טופס ולגשת לסניף של בנק לאומי או בנק הפועלים (כן, גם אם אין לכם חשבון באחד מהבנקים האלה). שימו לב: אם לא תמשכו את הפיקדון בתום 7 שנים מיום השחרור, לא תוכלו למשוך אותו. לבדיקת הסכומים המדויקים של המענק והפיקדון והתנאים לקבלתם קראו באתר האגף והקרן לחיילים משוחררים. באתר זה תוכלו למצוא מידע רב על הזכויות המגיעות לכם, תשובות לשאלות נפוצות וטיפים בנושאים המעסיקים חיילים משוחררים.   אתר נוסף ששווה להכיר – האתר של עמותת מומנטום עמותה זו הוקמה כדי לתמוך, לסייע ולכוון את הדור הצעיר בשלב המעבר מהשירות הצבאי לאזרחות.   חיילי מילואים זכאים גם הם להטבות מיוחדות. קראו על כך כאן.  

מקורות סיוע נוספים שכדאי להכיר

יתד  –התוכנית הלאומית לצעירים וצעירות במצבי סיכון. אם הוכרתם כחיילים בודדים מומלץ לפנות ליתד ולקבל מלגות, ליווי אישי, סיוע בהשלמת השכלה ועוד. פעמונים – ארגון המסייע ברכישת כלים להתנהלות כלכלית נכונה. ככל שתקבלו הכוונה בתחום בשלב מוקדם יותר בחייכם כך התנהלותכם הכלכלית תהיה מודעת, מחושבת ויציבה יותר. נט"ל – ארגון המספק תמיכה רגשית לנפגעי טראומה על רקע לאומי. להרחבה, אתם מוזמנים לגלוש לעמוד שלנו: עמותות וארגונים ששווה להכיר.  

מלגות ליוצאי צבא

חיילים משוחררים שרוצים ללמוד זכאים לקבל מלגות. מלגות מוענקות ללימודים במכינות קדם אקדמיות, ללימודי תואר וללימודי תעודה. חלק מהמלגות מוענקות על ידי משרד החינוך ומשרד הביטחון, ומלגות אחרות, רבות יותר, מוענקות באמצעות קרנות וארגונים אחרים. חלק מאותם גופים מתנים את קבלת המלגה בשירות צבאי. חיילים בודדים זכאים למלגות נוספות. כדאי לבקש את תיק הת"ש שלכם כדי שתוכלו לצרף מסמכים רלוונטיים ממנו בבקשות המלגה. להרחבה בנושא זה קראו בעמוד המלגות שלנו.  

חשוב לדעת!

ביטוח לאומי: עד גיל 18 ובמהלך השירות לא תצטרכו לשלם לביטוח הלאומי. אולם לאחר חודשיים מיום השחרור תידרשו לשלם מדי חודש בחודשו. אם תמצאו עבודה, המעסיקים שלכם ישלמו עבורכם. אם לא, עליכם להעביר את התשלום בעצמכם. חשוב לא להזניח זאת שכן אי-תשלום לביטוח הלאומי עלול לגרור תשלומי ריבית וסנקציות אחרות. אנו ממליצים להכיר את הזכויות והחובות שלכם בביטוח הלאומי, גם כדי להכיר את המערכת שתלווה אתכם במשך שנים רבות ולדעת כיצד תוכלו להיעזר בה במידת הצורך. מוזמנים לקרוא כאן.   קופת חולים: בזמן השירות כל נושא הבריאות שלכם היה באחריות הצבא. לאחר השחרור תחזרו לקבל טיפול ומענה רפואי בקופת החולים שאליה אתם שייכים. ודאו שיש ברשותכם כרטיס קופת חולים. אם אין לכם פנו במהירות לקופת החולים ובקשו להנפיק כרטיס.   להרחבה קראו באתר הביטוח הלאומי, בעמוד הייעודי לחיילים משוחררים.  

אודות המדריך

המדריך נכתב ונאסף על ידי מתנדבים בעלי רקע בתחום עליו כתבו ומתוך רצון לסייע ליוצאות ויוצאים הנמצאים בתחילת דרכם, לעשות דרך קלה ופשוטה יותר. אין לראות בנאמר במדריך הנחיה כי אם המלצה.
עורכת המדריך שני קפלן
דילוג לתוכן