התחברות

נא הכנס את מספר הטלפון שלך למטה נא הכנס את הקוד שנשלח לטלפון שלך שלח קוד מחדש
עדיין אין לך משתמש? הרשם ליוצאים לשינוי עכשיו!

תרבות

אלי מישקובסקי

אנחנו נוהגים לייחס למילה “תרבות” או את הביטוי “אנשים מתורבתים” לקבוצת אנשים מלומדת שאוהבת סוג מסוים של מוזיקה, כאלו שהולכים לתערוכות, להצגות, ולמוזיאונים. לאדם שגדל בחינוך החרדי, לפעמים מתלווה להגדרה של המילה טעם מעט חלול, כזה השמור לחילונים המחפשים משמעות. אבל, למען הדיוק, תרבות היא בעצם דפוס חיים של קהילה אנושית (הגדרה מילונית). אפשר לחדד ולהגיד שהיא מגדירה קוד התנהגות של קובצת אנשים. או במילים פשוטות, עשה ואל תעשה המקובל באותה החברה.

להבנת הנושא מעט לעומק אפשר לבחון את הביטוי “תרבות אירגונית” הביטוי בעצם בה לייצג את העובדה שבכול חברה שנעבוד נמצא סט של כללי התנהגות כאלו המגדירים מה מצופה מהעובדים בחברה.
אז ראינו שלמילה תרבות יש משמעות מעט שונה מהדרך בה אנחנו נוטים להבין אותה בשפת היום יום. הסיבה לבלבול נובע דווקא מזה שאותם פעילויות כמו שמיעת מוזיקה, צפייה בהצגות או ביקור בתערוכות, מהוות נושא שיחה מרכזי בהתכנסויות חברותיות ויש להם (לאותם פעילויות) את הכוח לעצב אותנו כחברה ובעצם להגדיר את התרבות שלנו (עשה ואל תעשה).
לדוגמא, אפשר לקחת שירי מחאה, או הצגות המייצגות תפיסה פוליטית ולראות שהם בעצם מעבירים לנו מסר כיחידים או כקבוצה ומשפעים על תפיסת עולמנו.
דוגמא נוספת ניתן לראות מתפיסת היופי שלנו (מיהו אדם יפה או מהו בית יפה) אותה אנחנו בדרך כלל נעצב דרך הצפייה בתכנים בטלוויזיה ודרך הרצון שלנו להיראות ולהידמות לאותם שחקנים / דמויות.

 • מטרת המאמר, היא לעסוק דווקא בחלק שנקרא לו תרבות הפנאי, שהוא באמת החלק שמתייחס למוזיקה, הצגות ומופעים, ספרות, קולנוע וכ”ו.

חשיבות נושא תרבות הפנאי

תרבות בכלל ותרבות הפנאי בפרט, כפי שכתבתי למעלה, בעצם מעצבת אותנו כקבוצה וכיחידם ומשפיעה על תפיסת עולמנו. כמאמר מילן קונדרה שליט”א “התרבות היא זיכרונה של אומה, מצפונה המשותף, המשכיותה ההיסטורית והצורה שבה היא חושבת וחיה”.
יש עוד לא מעט אימרי שפר על התרבות ומשמעותה בקישור הבא למתעניינים.
אבל למה זה חשוב לנו היוצאים בשאלה???

המשמעות ליוצא

יש לנו כבר תרבות מוזיקה הצגות שפה וסלנג שגדלנו עליהם, מה המשמעות בהבנת תרבות אחרת?

ראשית, הסקרנות הטבעית, להבין דברים מחוץ לעולם עליו גדלנו והתחנכנו. אבל חשוב מהכול, הצורך להיות חלק מהחברה אליה בחרנו במודע להשתייך.
לא רק היכולת לנהל שיחה על נושאים הנחשבים מעניינים, אלא גם ובעיקר, הצורך להבין את סביבת העבודה בה כנראה נעבוד, להבין את תפיסת העולם של החברים שנרכוש, לדעת איך להתנהג עם בת הזוג שלנו ולהבין את תחומי העניין, קודי ההתנהגות והתפיסות החברתיות המקובלות.
נחלק את התרבות למספר קטגוריות עיקריות ונפרט על כל אחת- מוסיקה, קולנוע, הצגות, בילוי (מועדונים, פאבים מסעדות).

מוסיקה


את המוסיקה מוקבל לסווג להמון קטגוריות שונות-

לפי סגנונות המוסיקה, ג’אז, פופ, רוק וכ”ו (נרחיב בהמשך).

לפי שנים, שנות ה50, ה60 וכ”ו (נרחיב בהמשך).

לפי תרבות, חסידית / יהודית, ערבית וכ”ו

לפי מדינות, מוסיקה ישראלית, יוונית וכדומה.

וכמובן לפי זמר או להקה.

איך מקשיבים למוזיקה היום?

על מנת להאזין למוזיקה ניתן לגלוש בכמה אתרים מרכזיים.

 1. המקובל ביותר, בו ניתן למצוא כמעט כל שיר הוא האתר You Tube  (יוטיוב) ניתן להירשם לאתר באמצעות חשבון ה gmail האישי ולאפשר לאתר ללמוד על הסגנון והמועדף עלינו וע”י זה לתת לאתר להציע לנו רשימת שירים דומים. באתר, אפשר גם לבחור רשימת השמעה Play List לפי הסיווגים שרשמנו למעלה או לפי זמר, כל מה שצריך לעשות זה פשוט לרשום בשורת החיפוש מוזיקה חסידית (לדוגמא) או את שם הזמר שנרצה לשמוע.
 2. בטלפון הסלולרי ניתן להוריד את האפליקציה של You Tube בחינם.
 3. ניתן לגלוש לאתרי רדיו אינטרנטיים המשמעים מוזיקה לפי סגנונות בהתאם לסיווגים. לדוגמא אתר TUNEYO
 4. שירותי סטרימינג- ההורדות הפיראטיות ואופציות ההשמעה החינמיות שהוצגו למעלה, הובילו באופן טבעי לצניחה דרסטית ברווחים של שוק המוזיקה. יש כאלה שהגדילו והספידו את התעשייה הזאת. אולם, בשנים האחרונות קמו שירותי מוזיקה שמעניקים חלופה חוקית ואף כדאית לצריכה הפיראטית של המוזיקה. מדובר באפליקציות שניתן להוריד דרכן באופן מידי מוזיקה מכל העולם ובכל השפות- והאופציות הן בלתי נדלות. נדרשת יצירה של שם משתמש ותשלום חודשי (מנוי) של כמה עשרות שקלים (באפל מיוזיק למשל, ישנה הנחה לסטונטים ובמסגרתה מנוי עולה עשרה שקלים לחודש).
  פונקציה נוספת של אותן התוכנות שמבדילה אותן מסוגים אחרים של צריכת מוזיקה, היא שהן “לומדות” את השירים שהמשתמש מוריד וכך יודעות להציע לו מוזיקה חדשה בהתאם לטעמו האישי.
  ב-ספוטיפיי Spotify לדוגמא, ניתן להוריד תחילה גירסא חינמית של התוכנה שאמנם כוללת פרסומות והיקף הפונקציות שבה מוגבל, אך כך ניתן להתרשם מהשירות לפני שמתחייבים למנוי בתשלום.
  מדובר בפתרון פרקטי ונוח לכל חובבי המוזיקה האדוקים. לפני שאתם בוחרים באיזה שירות לבחור, להלן כתבה שמשווה בין שתי ענקיות שירותי המוזיקה, אפל מיוזיק וספוטיפיי. 
 • שמעתם שיר ברדיו שיר שבא לכם למצוא אותו ואין לכם מושג מה השם שלו, גם לזה דאגו לנו. כל מה שצריך לעשות, להוריד לפלאפון שלכם את אפליקציית Shazam  (שזאם), ברגע שהשיר מושמע, תלחצו על העיגול במרכז האפליקציה והאפליקציה כבר תמצא לכם את השם של השיר.

קטגוריות במוזיקה – סגנונות

קיימים אין ספור סגנונות מוזיקליים שונים לכן, לא נוכל להתייחס לכולם כאן.

למי שרוצה פרוט מעבר למאמר, יכול להיכנס לקישור המצורף סגנונות מוזיקה. אנו נתייחס למפורסמים שבהם.

רוק Rock מחולק להמון קטגוריות משנה (רוק קל, רוק אלטרנטיבי, פרוגרסיב מטאל וכ”ו).

תור הזהב של הז’אנר הזה בדרך כלל מיוחס לתקופה שמשנות ה-60 של המאה ה-20 עד לשנת 1980. בעידן זה אמנים כגון אלביס פרסליבוב דילןהביטלססקורפיונסהרולינג סטונזקוויןניל יאנגלד זפלין,פינק פלוידג’ימי הנדריקספרנק זאפהג’נסיס ורבים אחרים כבשו את מצעדי הפזמונים ברחבי העולם.

רשימת השמעה לדוגמא מאתר You Tube

זמרים מפורסמים בתחום: אלביס פרסליבוב דילןהביטלססקורפיונסהרולינג סטונזקוויןניל יאנגלד זפלין,פינק פלוידג’ימי הנדריקספרנק זאפהג’נסיס.

פופ -POP  מחולק להמון קטגוריות משנה (רוק קל, רוק אלטרנטיבי, פרוגרסיב מטאל וכ”ו).

בהתאם להקשר היא קיצור למונח מוזיקה פופולרית, בייחוד בשנים האחרונות, מונח המתאר ז’אנר של המוזיקה הפופולרית. מוזיקת פופ נועדה לכל הגילאים. רוב שירי הפופ מושמעים במועדונים ואירועים, במיוחד שירים בולטים של הזמרים המודרניים והישנים, או חידושים של שירים משנות השבעים – שמונים.

רשימת השמעה לדוגמא מאתר You Tube

זמרים מפורסמים בתחום: אדל, אריאנה גרנדה, סלינה גומז, גסטין ביבר, לידי גאגא, קיטי פרי, טיילור סופיט.

בלוז – Blues (להרחבה לחץ על המילים בלוז – Blues).

מקורו של הבלוז הוא בארצות הברית, בשירת העבדים האפריקנים. שירה זו כללה שירי עבודה, שירי דת וכן מאפיינים של מוזיקה אפריקנית שורשית. סגנון זה נחשב לפואטי, מלודיהרמוני ובעל קצב מיוחד משלו, דבר המבדיל אותו מכל סגנון מוזיקלי אחר.

רשימת השמעה לדוגמא מאתר You Tube

זמרים מפורסמים בתחום: בוב סגר, וו’ .סי. הנדי ושירלי ג’ונסון.

קאנטרי – Country (להרחבה לחץ על המילים בלוז – Blues).

מוזיקת קאנטרי קרויה גם קאנטרי וווסטרן היא תערובת של מוזיקה מסורתית ופופולרית, אותה ניתן למצוא, באופן מסורתי, בדרום ארצות הברית ובכמה מחוזות בדרום מזרח קנדה, שהחלה להתפתח במהירות בשנות ה-20 של המאה ה-20

רשימת השמעה לדוגמא מאתר You Tube

זמרים מפורסמים בתחום: קני רוג’רס, ג’וני קאש, לוק בריאן, סאם האנט.

צ’יל אאוט (רגועה) Chill-out

צ’יל אאוט הוא מונח המשמש לתיאור סגנונות מוזיקליים שונים אשר מטרתם הרגעה, או השראת אווירה נינוחה בעת השמעתם. מוזיקת צ’יל אאוט היא לא אלקטרונית בהכרח, אם כי לרוב נעשה ביצירתה שימוש באלמנטים אלקטרוניים.

רשימת השמעה לדוגמא מאתר You Tube

קטגוריות במוזיקה – לפי שנים.

לא נרחיב כאן כמו למעלה, מאחר והסגנונות חוצים את רוב השנים והתקופות.

מוזיקה לפי שנים מתחלקת לעשורים, לדוג’ שנות ה60 שנות השמונים וכ”ו.

באנגלית אפשר לחפש באינטרנט בדרך הבאה… 80s למוזיקת שנות השמונים או 60s למוזיקת שנות השישים.

על מנת להכיר יותר את קטגוריות המוזיקה לפי שנים, ניתן לגלוש לקישור הבא שירים לפי שנים.

על אותה הדרך, ניתן לגלוש לאתר You Tube ולחפש לדוגמא שנות ה90 בקישור הבא רשימת השמעה שנות ה90

קטגוריות במוזיקה – מוזיקה ישראלית

המוזיקה הישראלית בדומה למוזיקה העולמית מתחלקת המון קטגוריות וסגנונות, בקישור הבא.

גם מוזיקה ישראלית ניתן לחפש באתר You Tube  (ניתן לחפש באתר בעברית).

 

סדרות וקולנוע


הסרטים (כמו המוזיקה) מחולקים לאין סוף קטגוריות, הסרטים הנפוצים בישראל שייכים בעיקר למה שמכונה תעשיית הסרטים האמריקאית Hollywood (שהיא הראשונה בגודלה בעולם). עם זאת, קיימים לא מעט תעשיות סרטים גדולות בעולם כמו תעשיית הסרטים ההודית Bollywood, תעשיית הסרטים המצרית, הצרפתית ועוד. נכון לומר, שכמעט כל מדינה בעולם מחזיקה בתעשיית סרטים משלה וזו לרוב מושפעת מהתרבות (פולקלור) של אותה המדינה.

ההבדל בין סרט לסדרה

סרט, לרוב, הינה עלילה  (סיפור) שאורכו עד כשעתיים וחצי, לרוב ניתן לצפות בקולנוע או באתרי אינטרנט (כפי שאפרט בהמשך). סדרה לעומת זאת, הינה עלילה המתפרסת על מספר עונות כאשר לכל עונה מספר פרקים, מקובל שאורכו של פרק הוא בין שעה לשעה וחצי. סדרות לרוב משודרות בערוצי הטלוויזיה על בסיס יומי או שבועי (פרק אחד כל יום או כל שבוע).

קטגוריות סרטים וסדרות

קומדיה – סרטים מצחיקים.

דרמה – לרוב מתייחס לסרטים העוסקים ברגשות, יחסים ובחיי המשפחה.

אימה – כשמו כן הוא, סרטים שלרוב מציגים עלילה מפחידה.

מדע בדיוני (מד”ב) – סרטים העוסקים בחלל, בקוסמים או במסע בזמן.

ילדים – יש לא מעט סרטי ילדים מפורסמים ומומלצים גם למבוגרים כמו סינדרלה, היפה והחיה (סרטי דיסני).

תקופתיים – סרטים על מלחמות או תקופות ספציפיות.

דוקומנטריים (דוקו) – סרטים תיעודיים, המתעדים את המציאות כפי שהיא, בניגוד לסרטי קולנוע רגילים שמטרתם להציג תסריט בדוי (אם כי לעתים מבוסס על סיפור אמיתי).

איך לבחור סרט טוב

קל ופשוט, מקובל שלכל סרט או סדרה מוציאים מעין סרטון המתאר בקצרה את העלילה, ניתן לחפש את הסרטון שנקרא טריילר (או בעברית קידמון) באתר YouTube

אבל, הכי טוב לגלוש לאתר סרט שם ניתן למצוא תיאור של הסרט כולל הטריילר המלצות וביקורות.

 

אז איפה צופים בסרטים וסדרות

קולנוע

ניתן לצפות בסרט בבית או בקולנוע, שם החוויה טובה יותר לאור איכות המסך והסאונד (צליל).

ניתן להזמין כרטיס מראש באחד מאתרי האינטרנט המצורפים מטה או להגיע ישירות לבית הקולנוע ולקנות כרטיס בקופה.

עלות כרטיס לאולם רגיל כ 40 שקלים לאדם, ניתן לקנות כרטיס לאולם VIP (אולם הקרנה מפואר) הכולל ארוחה קלה, מושבים נוחים וכ”ו במחיר של עד 139 שקלים.

יש הנחה לחיילים סטודנטים אזרחים ותיקים והנחות נוספות בכרטיסי במועדונים שונים, מומלץ לבדוק לפני ולהזמין מקום מראש.

בארץ כמה חברות מפעילות של בתי קולנוע, להלן קישורים לאתרים ולהזמנות:

סינמה סיטי, יס פלאנט, גלובס מקס, רב חןקולנוע לב,

מהמחשב

ניתן לצפות בסרטים וסדרות מהבית במחשב האישי או בטלוויזיה.

במחשב האישי, ניתן לחפש בגוגל (או כל מנוע חיפוש אחר) ‘סרטים לצפייה ישירה’ או ‘סדרות לצפייה ישירה’

חשוב לדעת, לא מעט מהאתרים אינם חוקיים בישראל ועל כן ייתכנו הטעיות מכוונות מצד האתרים ואו הורדה של ווירוסים או הקפצה של פרסומות בעיתיות.

לכן, מומלץ לוודא שלא גולשים לאתר שנראה מוזר ולא רשמי.

מהטלוויזיה

הכי קל ופשוט, לצפות בסדרות סרטים ותוכניות דרך מנוי לחברה המספקת שרותי תוכן.

בישראל פועלות חברות מקומיות וחברות בינלאומיות הדואגות להתאים את התכנים לצרכן הישראלי (תרגום וכ”ו).

החברות נלחמות על הכיס של הצרכן, ולכן לכל חברה ייתכנו סרטים וסדרות שמשודרים רק אצלה ולא ניתן למצוא אצל החברה המתחרה.

לכן, חשוב להתקשר לכולם, לבדוק מה התכנים מה המחירים וממה מורכבת חבילת הצפייה שתרכשו.

חברות ישראליות:

הוט או HOT, יאס או YES, סלקום TV, פרטנר TV, ייתכן וקיימות חברות או מתחרי נוספים, מומלץ לבדוק.

חברות בינלאומיות הפעולות בישראל:

נכון להיום פועלת בארץ רק חברה גדולה אחת נטפליקס NETFLIX שהתאימה את התכנים לצרכן הישראלי.

בנוסף, ניתן לרכוש בחנויות החשמל מכשיר שנקרא סטרימר, שתפקידו להוות מעין מחשב לתכנים המתחבר ישירות לטלוויזיה.

הצגות, תיאטרון ומופעים

הצגות

הצגה בדומה לסרט, כולל בעצם סיפור של עלילה על ידי שחקנים, אבל ההבדל המרכזי הוא שהמשחק קורא  בלייב (באותו הרגע) על הבמה אל מול הקהל באולם מיוחד שנועד בדיוק עבור זה.

משהו בחוויה של צפייה במשחק ובדמויות על הבמה מעצים את החוויה בהשוואה לצפייה בסרט בקולנוע או בבית.

איפה למה וכמה

הצגה אפשר לראות בתיאטרון שקיים כמעט בכול עיר מרכזית בישראל.

בתל אביב: הבימה, הקאמרי, תמונע, גשר

ירושלים: תיאטרון ירושלים

חיפה: תיאטרון חיפה

באר שבע: תיאטרון באר שבע

ניתן לרכוש מנוי לכמה הצגות ביחד או לרכוש כרטיס להצגה בודדת, גם כאן ניתן למצוא הנחות לחיילים סטודנטים מועדוני כרטיסי אשראי וכ”ו.

עלות כרטיס נעה בדרך כלל בין 80 שקלים ל 150 שקלים, על מנויים מומלץ לברר טלפונית עם התיאטרון.

מופעי מוזיקה

הופעות מוזיקה ניתן למצוא בברים שכונתיים או בבתי תיאטרון פתוחים כמו אמפי קיסריה ואו באזורי כינוס המסוגלים להכיל קהל גדול (גנים ציבוריים וכ”ו).

בישראל מתקיימות לא מעט הופעות של להקות וזמרים מקומיים כמו גם הופעות של זמרים מחו”ל הנמצאים במה שמכונה ‘סיבוב הופעות’

הופעת מוזיקה חיה קצת כמו בחתונה, היא מלאת עוצמה וחוויה במיוחד כשמדובר בלהקה או זמר אהוב.

לרוב, ניתן לשמוע על פרסומות על ההופעות הצפויות בקרוב בפרסומות ברדיו ובאינטרנט או באתרי מכירת כרטיסים כמו אתר טיקטס

מופעי סטאנד אפ

מופע סטאנד אפ, הוא מופע הומור בדרך כלל המופע כולל מונולוג של קומיקאי מוכר יותר או פחות

מופעים אלו בני שעה וחצי עד שעתיים, מה שבטוח אתם הולכים לצחק והרבה?

איפה כמה ולמה

מופעי סטאנד אפ ניתן למצוא באתר סטאנד אפ פקטורי, באתר של הקומדי סטור לתושבי תל אביב

באתר ישראל שאו ניתן למוצא את כל מופעי הסטאנד אפ הקרובים, הצגות ומפעים נוספים

 

ספרות

רקע כללי

עולם הספרות היהודי המכור לנו, עוסק בעיקרו בתחום הלימוד והמוסר. עם זאת, בתחום הספרות ניתן למצוא עוד מגוון רחב של תחומים, פילוסופיה, היסטוריה, דוקומנטרי, ספרות קלאסית (בלשות, מדע בדיוני, ספרות קומית, מתח, ועוד בדומה לקטגוריות הסרטים), עיתונות כתובה ועוד.

עם הגעת האינטרנט, נכתבו לא מעט מאמרים על השפעותיו על הספרות המודפסת, אך זו עדיין פועלת במלוא המרץ.

חשיבות הקריאה

לקריאה יתרונות רבים, שאינם בהכרח קשורים באופן ישיר בקריאה.

דרך קריאה, ניתן לשפר את הידע שלנו בשפה (אפילו שפת האם שלנו), מאחר והספרים נכתבים לרוב בניסוח מעט שונה מהשפה המדוברת ביום יום.

קריאה גם מאפשרת לנו ללמוד על תחומים רבים ומגוונים שאינם מונגשים כיום באינטרנט.

ובנוסף, הקריאה משפרת אצל אנשים את יכולת המיקוד.

למעשה יש עוד יתרונות נוספים כמו, יצירת גירוי מנטלי, שיפור כושר הניתוח האנליטי, שיפור הזיכרון, הפגת מתח, רוגע ועוד.

ההבדל בין סרט לספר

סרט או ספר, החוויות פשוט שונות, קריאת ספר מאפשרת לנו לדמיין את המקרה וכפי שאמר איינשטיין ‘דמיון חשוב יותר מידע, כי הידע מוגבל אך הדמיון חובק עולם’ סרט לעומתו מספר לנו את הסיפור אבל באופן מוחשי יותר כל שנשאר פחות מקום לדמיון.

עם זאת, החוויה של צפייה בסרט יכולה להיות עוצמתית בהקשרים אחרים.

קריאת ספר ולאחר מכן צפייה באותו הסיפור באמצעות סרט מאוד נפוצה ואפילו מעצימה את החוויה.

לעומת זאת לעשות את הדרך ההפוכה פחות מומלץ (צפייה בסרט ואז קריאת הספר) מאחר והדמיון שלנו יהיה מוגבל לדרך בה חווינו את הסיפור באמצעות הסרט.

ספרים מוכרים וסופרים מפורסמים

בדיוק כמו בעולם המדיה (סרטים וסדרות), גם בעולם הספרות, יש סופרים מפורסמים ואף פרסים שנתיים המחולקים על כתיבת ספרותית.

עולם הספרים הקלאסי רחב מאוד, את הספרים החדשים ביותר או רבי המכר, ניתן למצוא בחנויות הספרים בארץ (הגדולות שבהם סטימצקי וצומת ספרים).

תחת סופרים מוכרים או זוכי פרסים ישראליים ניתן למצוא את רם אורן, חיים באר, דן בן אמוץ (להרחבה לחץ כאן)

לרשימת סופרים מכל העולם, לחץ כאן        .

 

היכן ניתן למצוא ספרות בכול תחום

 1. חנויות הספרים, ניתן אף למצוא חנות לספרים יד שניה.
 2. באתר סימניה שם ניתן למצוא ספרים למסירה בחינם או בתשלום סימלי.
 3. נקודות חלוקה ברחבי הארץ, לדוג’ בכניסה לרכבת מרכז בתל אביב קיימת עמדה בה ניתן להשאיר ספרים ומי שמעוניין יכול לקחת כאוות נפשו.
 4. ספריות עירונית וספריות אקדמאיות (אוניברסיטאות), בהם ניתן למצוא ספרות מקצועית מיוחדת או ספרות נדירה שאינה נגישה בחנויות או באתרי האינטרנט.
 5. ספרות דיגיטלית, ניתן לגלוש לאפליקציות הספרות של APPLE או של GOOGLE  דרך הטלפון הנייד, האייפד או המחשב.

 

 

 

פנאי ותרבות - בקרוב!
29/08/2018
דילוג לתוכן