התחברות

נא הכנס את מספר הטלפון שלך למטה נא הכנס את הקוד שנשלח לטלפון שלך שלח קוד מחדש
עדיין אין לך משתמש? הרשם ליוצאים לשינוי עכשיו!

תחבורה ורשיון

מאיר פלדמן

בארץ קיימת תשתית רחבה של תחבורה ציבורית המאפשרת לרוב האנשים להגיע ממקום למקום ללא רכב פרטי. כדי להתמצא בעניין מומלץ להכיר את סוגי אמצעי התחבורה ותדירותם. במאמר הזה נסקור את אמצעי התחבורה השונים שיכולים לעזור לנו להגיע לעבודה או למקום הלימודים. אם עדיין לא הורדתם לטלפון הנייד שלכם אפליקציה ייעודית לתחבורה ציבורית, נסו את מוביט. אפליקציה זו תסייע לכם לתכנן את הנסיעה שלכם. אפליקציה נוספת מומלצת היא אוטובוס קרוב. באמצעות אפליקציה זו תוכלו לקבל מידע בזמן אמת על קווי אוטובוס בכל הערים.

 

רכבת

הרכבת נחשבת לכלי תחבורה אמין בדרך כלל, ונוח. ברוב הרכבות תוכלו ליהנות מאינטרנט אלחוטי חינם. בחלק מהרכבות יש גם שקעי חשמל. תחנות הרכבת ממוקמות באזורים שונים בערים והגישה אליהן היא באמצעו ברכב פרטי, אוטובוס או אופניים. חלק מהקווים פועלים גם בלילה. בשבתות ובחגים תנועת הרכבות מושבתת. מידע על זמני הרכבות, על מיקום התחנות ועלות כרטיס נסיעה, אפשר למצוא באתר חברת רכבת ישראל.

 

אוטובוסים

אוטובוסים הם אמצעי התחבורה הזמין, הזול והשימושי ביותר בישראל. בשנים האחרונות התחרות בענף גברה, המחירים ירדו, איכות השירות עלתה והנסיעה נעימה יותר. כדי לדעת איזו חברה פועלת באזור מגוריכם תוכלו לחייג למוקד הארצי 8787*, או לבדוק באתר האינטרנט מרכז המידע הארצי לתחבורה ציבורית.

 

קווי לילה

בערים המרכזיות פועל שירות של קווי לילה, המיועד להסעת מבלים למקומות בילוי. הקווים פועלים בחודשי הקיץ ובימי חמישי. מידע על פריסת התחנות ועל זמני השירות תוכלו למצוא כאן.

 

תחבורה בשבתות ובחגים

בשבתות ובחגים אין תנועת אוטובוסים בערים היהודיות, מלבד בעיר חיפה. האוטובוסים מאילת לכיוון מרכז הארץ פועלים החל משבת בצהריים. כלי התחבורה הציבורית היחיד הפועל בשבתות וחגים הוא מוניות השירות. בשנים האחרונות יש יוזמות שונות של תחבורה בשבת. פרטים באתר האינטרנט של נוע תנוע, ונעים בסופ”ש.

 

קווי מהדרין

חברות התחבורה מייעדות קווי אוטובוסים ייעודיים לחברה החרדית, קווים הידועים גם כקווי מהדרין. הנסיעה בקווים אלו לרוב זולה יותר, נוחה יותר, ומהירה יותר, כיוון שאין הרבה תחנות ביניים. אם אתם מתכננים נסיעה מעיר שבה ריכוז אוכלוסייה חרדי גבוה, כדאי לבדוק אופציה זו.

 

מוניות שירות

מוניות השירות מאפשרות הגעה ממקום למקום בשעות היום וגם בשעות שבהן התחבורה הציבורית (אוטובוסים ורכבות) מושבתת. עלות הנסיעה דומה לנסיעה באוטובוס באותו המסלול, בשבתות, בחגים ובשעות הלילה העלות תהיה גבוהה יותר. כדאי לשאול את הנהג מה עלות הנסיעה לפני שאתם עולים למונית. למונית שירות אין לוחות זמנים, ורוב נהגי המוניות, בעיקר במסלולים בינעירוניים, לא יצאו לדרכם לפני שהמונית התמלאה בנוסעים. למונית שירות יש מסלול מוגדר וקבוע, אבל לעיתים נהג המונית עלול לעגל פינות ולשנות את המסלול. למידע נוסף לחצו כאן.

 

מוניות

מונית היא אמצעי תחבורה יקר, אך נוח. עלות הנסיעה במונית תלויה במשתנים רבים – המרחק, השעה, האם המונית הוזמנה במיוחד, מהם תנאי הדרך, וגם, יכולת המיקוח של הנוסע מול הנהג. אפשר לדרוש מהנהג להפעיל מונה בתחילת הנסיעה או להסכים על מחיר שיקבע מראש. בחלק מהערים (למשל אשקלון או באר שבע) קיים מחיר מוסכם וידוע מראש לנסיעה בתוך העיר. בנסיעות בינעירוניות יכול הנוסע לבקש להפעיל מונה, או לשלם בהתאם למחירון שקבע משרד התחבורה. בלילות ובשבתות התעריף לנסיעה גבוה יותר. אפשר להזמין מונית באמצעות חיוג לתחנת המוניות, לעצור מונית ברחוב או להזמין באמצעות אפליקציה ייעודית, כגון גט טקסי. מידע נוסף על מוניות, תעריפים ומסלולים באתר כל מונית.

 

תשלום בתחבורה ציבורית 

בשנים האחרונות הופסק השימוש במזומן בתשלום בתחבורה הציבורית בישראל, האמצעים לתשלום כיום הם:

רב קו

כרטיס חכם בעל שבב פנימי המאפשר לטעון את הכרטיס בכסף צבור או בתוכניות מנוי שונות ולשלם דרכו לכל מפעילות התחבורה הציבורית. אוטובוסים, רכבת ישראל, רכבת קלה ובכרמלית בחיפה. את ה”רב קו” ניתן להנפיק בעמדות “על הקו” ברחבי הארץ, או בהזמנה אונליין עד הבית. יש שני סוגי כרטיסים: כרטיס אישי המחייב מסירת פרטים אישיים (מספר זהות, שם, תמונה וגיל), וכרטיס אנונימי ללא פרטי מידע וללא תמונה. הכרטיס האישי אינו ניתן להעברה ומזכה את בעליו בהנחות המגיעות לו בשל מעמדו האזרחי (סטודנט, אזרח ותיק, נוער), בניגוד לכרטיס האנונימי שאינו מאפשר הנחות וטעינת חופשי חודשי. במקרה של אובדן או גניבה ניתן לשחזר את המידע הטעון על הכרטיס האישי, אולם לא ניתן לשחזר את המידע הטעון על כרטיס אנונימי. עוד על הכרטיס, תנאי השימוש ואפשרויות הטעינה אפשר לקרוא כאן.

טלפון הנייד 

ארבע יישומונים פרטיים שאושרו בידי משרד התחבורה Moovit, רב-פס, Pango ו-Cello הזמינים להורדה בחנויות האפליקציות, ומאפשרים לשלם עבור הנסיעות בתחבורה הציבורית גם באמצעות הטלפון הנייד.
בדומה לכרטיס הרב-קו, התשלום עבור נסיעה בתחבורה הציבורית יחויב בהתאם לתעריפים קבועים מראש. עם זאת, התשלום בכרטיס הרב-קו מחייב רכישה של הסדרי נסיעה או טעינה של סכום ערך צבור טרם הנסיעה, בעוד החיוב ביישומונים נעשה בדיעבד בסוף החודש, תוך שקלול כל ההנחות להן הנוסעים זכאים. לפרטים נוספו ראו כאן.

כרטיס אשראי

בחלק ממערכות התחבורה הציבורית ניתן לשלם ישירות באשראי המכיל שבב זיהוי NFC המאפשר קריאה של האשראי באמצעות קירוב הכרטיס למסוף התשלום. האפשרות קיימת בעיקר בקווים עירוניים, ברכבת וברכבת הקלה.

 

לימוד נהיגה

כדי להוציא רישיון לנהיגה בכלי רכב יש לעבור שני מבחנים: מבחן עיוני (תיאוריה) ומבחן מעשי (טסט). לפני תחילת הלימוד למבחן המעשי יש לגשת לאחת התחנות המורשות (ראו רשימה) ולבקש טופס בקשה לרישיון נהיגה (“טופס ירוק”), לעבור בדיקת ראייה ובדיקה רפואית על ידי רופא המשפחה.

לפני המבחן המעשי תידרשו ללמוד שיעורי נהיגה. לפי חוק עליכם לעבור 28 שיעורים בני 40 דקות כל אחד. לפני המבחן יש לשלם אגרת רישיון. תוכלו לשלם בדואר, דרך מוקד טלפוני או באמצעות מכונות אוטומטיות הפזורות ברחבי הארץ לאיתור המכונה הקרובה אליכם חפשו כאן.

 

רישיונות

דרגות רישיון הנהיגה בישראל נחלקות לארבע קטגוריות עיקריות, הנחלקות בתוכן לדרגות משנה. הגיל המינימלי להוצאת רישיון משתנה בהתאם לדרגת הרישיון, וכך גם המבחנים ותהליכי הלמידה:

דרגה A – אופנוע וקטנוע

 • דרגה A2 – אופנוע עד 125 סמ”ק ו-14.6 כוח סוס. גיל המינימום למבחן עיוני (תיאוריה): 15.5, גיל המינימום למבחן מעשי (טסט): 16, מספר השיעורים המינימלי: 15. בעלי רישיון נהיגה מדרגה B ומעלה (רכב פרטי) במשך 3 שנים לפחות, פטורים ממבחן עיוני ומחובת מינימום שיעורי נהיגה, אולם חייבים במבחן שליטה. מבחן הנעשה במגרש סגור.
 • דרגה A1 – אופנוע מעל 125 סמ”ק ועד 47.46 כוחות סוס. גיל המינימום למבחן עיוני (תיאוריה): 17.5, גיל המינימום למבחן מעשי (טסט): 18, מספר השיעורים המינימלי: 15 (8 לבעלי רישיון A2).
 • דרגה A – אופנוע שהספק מנועו עולה על 47.46 כוח סוס (מעל 35 קילוואט). גיל המינימום למבחן עיוני (תיאוריה): 18, גיל המינימום למבחן מעשי (טסט): 21, מספר השיעורים המינימלי: 8. כמו כן, על הנהג להיות בעל ותק של שנה לפחות ברישיון בדרגה A1.

דרגה B – רכב עד 3.5 טון ועד 8 נוסעים

 • רכב במשקל כולל עד 3.5 טון (מכונית פרטית), רשאי להסיע עד 8 נוסעים פרט לנהג. גיל מינימלי למבחן עיוני: 16.5, גיל מינימלי למבחן מעשי: 16 שנים ו-9 חודשים. גיל מינימום לקבלת רישיון: 16 שנים ו-9 חודשים. מספר שיעורי הנהיגה המינימלי: 28.

דרגה C – רכב משא מעל 3.5 טון

 • דרגה C1 – רכב מנועי מסחרי ורכב עבודה במשקל כולל מעל 3.5 טון ועד 12 טון. גיל מינימלי למבחן עיוני: 17.5 שנים, גיל מינימלי למבחן מעשי: 17.5 שנים, גיל מינימלי לקבלת רישיון: 18. מספר השיעורים המינימלי: 32 (20 לבעלי רישיון נהיגה מדרגה B).
 • דרגה C – רכב מנועי מסחרי ורכב עבודה במשקל כולל מעל 12 טון. גיל מינימלי למבחן עיוני: 19, גיל מינימלי למבחן מעשי: 19, גיל מינימלי לקבלת רישיון:  19. מספר השיעורים המינימלי: 20. כדי לקבל רישיון מדרגה C על הנהג להיות בעל ותק של שנה לפחות עם רישיון נהיגה בדרגה C1. נהג בעל רישיון נהיגה של דרגה C רשאי לנהוג גם ברכבים הדורשים רישיון מדרגות B ו- C1.
 • דרגה C+E – רכב מנועי מסחרי ורכב עבודה במשקל כולל מותר מעל 3.5 טון. גיל מינימלי למבחן עיוני: 20, גיל מינימלי למבחן מעשי: 20, גיל מינימלי לקבלת רישיון: 20. מספר השיעורים המינימלי: 12 (8 לרכב מחובר או מורכב). על הנהג להיות בעל ותק של שנה לפחות ברישיון נהיגה בדרגה C. הנהג רשאי לנהוג ברכב מדרגות B, C1 ו- C.

דרגה D – רכב להסעת נוסעים

כל קבוצה מחולקת לדרגות משנה כפי שיוסבר בסעיפים הבאים:

 • דרגה D1 – זהו רישיון נהיגה למונית, רכב סיור, ואוטובוס זעיר ציבורי במשקל כולל עד 5 טון ומספר מקומות ישיבה עד 16 מלבד הנהג. גיל מינימלי למבחן עיוני: 20, גיל מינימלי למבחן מעשי: 20, גיל מינימלי לקבלת רישיון: 21. לא נדרש מספר שיעורים מינימלי, אולם יש חובה לעבור קורס רכב ציבורי וכן הנהג צריך להיות בעל ותק של שנתיים לפחות בנהיגה ברישיון B או C.
 • דרגה D – זהו רישיון לאוטובוס. גיל מינימלי למבחן עיוני: 20, גיל מינימלי למבחן מעשי” 20, גיל מינימלי לקבלת רישיון: 21. מי שמחזיק ברישיון נהיגה בדרגה B חייב לעבור 40 שיעורי נהיגה. מי שמחזיק ברישיון בדרגה C חייב לעבור 30 שיעורי נהיגה לפחות. מבקש הרישיון חייב בקורס נהיגה ציבורית עבור אוטובוס, מונית או רכב סיור וכן בשנתיים ותק לפחות עם רישיון נהיגה בדרגה B או C.
 • דרגה D3- זהו רישיון לאוטובוס זעיר פרטי. תנאים לקבלת רישיון: ותק של שנתיים לפחות עם רישיון בדרגה B , מבחן שליטה על רכב במשקל כולל בין 2.4-5 טון, וקורס לאוטובוס זעיר פרטי.

דרגה 1 – רישיון לנהיגה בטרקטור

 • גיל מינימלי למבחן עיוני: 15.5, גיל מינימלי למבחן מעשי: 16, גיל מינימלי לקבלת רישיון: 16. בעל רישיון נהיגה חייב לעבור לפחות שישה שיעורי נהיגה בני 40 דקות כל אחד. חסרי רישיון נהיגה חייבים לעבור לפחות שמונה שיעורים כאלו.

 

מבחן עיוני (תיאוריה)

המבחן העיוני נועד כדי לבחון את השליטה בחוקים ובתקנות העוסקים בנהיגה ובעקרונות תפעול הרכב. בכלל זה תמרורים, תפעול מנוע הרכב, תפעול פנים הרכב, נהיגה נכונה ובטוחה בכבישים ועוד. הלמידה מתבצעת בדרך כלל באופן עצמאי באמצעות ספרי לימוד שניתן לרכוש בחנויות הספרים, באמצעות אתרי אינטרנט ואפילו דרך אפליקציות בסמארטפון. מבחן התיאוריה הוא ממוחשב והתוצאה מתקבלת עם סיום הבחינה. המבחן כולל 30 שאלות בשיטת המבחן האמריקאי (לכל שאלה ארבע תשובות אפשריות). מענה שגוי על 4 שאלות ויותר דורש מבחן חוזר. הבחינה כרוכה בתשלום. ציון “עובר” תקף לשנתיים מיום הבחינה. אם לא הוצא רישיון נהיגה במהלך זמן זה יש לגשת למבחן חוזר. הבחינות נערכות במשרד הרישוי. לפרטים נוספים קראו באתר משרד התחבורה. בעלי ליקוי למידה זכאים להיבחן בעל פה, בתנאי שהמציאו אישורים מתאימים. כמו כן עולים חדשים הנמצאים פחות משלוש שנים בארץ ואינם בקיאים בשפות שבהן ניתן להיבחן, ואנשים בעלי בעיות קריאה וכתיבה בשפות שבהן ניתן להיבחן, זכאים להיבחן בעל פה, אולם לשם כך ידרשו להגיש תצהיר על כך מבית משפט.

 

מבחן נהיגה מעשי (טסט)

המבחן המעשי הוא המבחן המסכם את לימודי הנהיגה ותפקידו לבחון את יכולת הנהיגה. המבחן נערך על ידי בוחן רשמי מטעם משרד התחבורה. תלמיד שעבר את המבחן המעשי בהצלחה זכאי לקבל רישיון נהיגה. המבחן נמשך כ-20 דקות לרכב דו-גלגלי (אופנוע, קטנוע), כ-30 דקות לרכב פרטי עד 3.5 טון, וכ-60 דקות למשאיות או אוטובוסים. המבחן מתבצע ברכב הנהיגה שבו למד התלמיד. המבחן כרוך בתשלום. את תוצאות המבחן ניתן לברר אצל מורה הנהיגה או באתר האינטרנט של משרד הרישוי. ניתן לערער על תוצאות הבחינה תוך 72 שעות. אם נכשלתם במבחן המעשי עליכם להמתין לפחות 21 עד שתוכלו לגשת שוב למבחן. אם עברתם את המבחן ושילמתם אגרת רישיון – תקבלו רישיון בדואר. זהו רישיון “נהג חדש” התקף לשנתיים. חשוב להכיר את הכללים והחוקים הנוגעים לנהגים חדשים. קראו אותם כאן.

 

קניית רכב ותחזוקתו

קניית רכב היא הוצאה משמעותית. רכבים חדשים יכולים להגיע למאות אלפי שקלים. אם ברצונכם לרכוש רכב ואינכם יכולים להרשות לעצמכם לקנות רכב חדש, תוכלו לרכוש רכב מיד שנייה.

בין שבחרתם לרכוש רכב יד ראשונה ובין שבחרתם לרכוש רכב יד שנייה – עליכם להכיר את השוק ולדעת מה בדיוק אתם מחפשים ומה דרוש בדיקה.

קראו את המדריך לרכישת רכב יד שנייה. ואם החלטתם לרכוש רכב יד ראשונה, קראו את המדריך הבא.

בכל מקרה, מומלץ לבדוק את הרכב באור יום.

 

בדיקת שעבודים ועיקולים

לפני שתרוצו לסניף הדואר הקרוב כדי לבצע העברת בעלות (ראו להלן) חובה לוודא שהרכב לא שועבד או מושכן לחובותיו של בעל הרכב. חובת הבדיקה מוטלת על הקונה. היכנסו לאתר רשם המשכונות לחצו על לשונית ”עיון מקוון במשכון” ובדקו. הבדיקה כרוכה בתשלום.

 

העברת בעלות

העברת בעלות היא שלב קריטי בקניית רכב מיד שנייה. העברת בעלות נעשית בכל סניפי הדואר המחוברים למשרד הרישוי. בעת ההעברה יש להציג תעודת זהות, רישיון רכב ותשלום אגרה. אם הרישיון בתוקף ואין שעבודים ועיקולים על הרכב, האישור על העברת בעלות יתקבל במקום. ניתן לבצע העברות בעלות באמצעות מיופה כוח. לצורך כך יש לחתום על טופס ייפוי כוח ולהציג תעודת זהות מקורית של בעל הרכב. יש לרשום את שינוי הבעלות תוך 15 יום ממכירת הרכב. חובת הרישום מוטלת על המוכר. ניתן לרשום את הרכב על מספר בעלים במעמד הרכישה בלבד. הוספת שם לאחר מכן נחשבת להעברת בעלות וכרוכה בהוספת “יד”, למעט המקרים הבאים: הוספת שם בן/בת זוג, הסרת שם של אחד הבעלים מרכב הרשום בשותפות.

 

תחזוקה והוצאות שוטפות

כל רכב זקוק לטיפול תקופתי. הטיפול נעשה אחרי מספר קילומטרים (10,000 ברכב רגיל. ברכבים חדשים יותר 15,000 או 20,000) או פעם בשנה (בהתאם למה שמגיע קודם). תדירות הטיפולים והיקף הטיפולים מצוינים בספר הרכב. טיפול סטנדרטי כולל בדרך כלל החלפת שמן, פילטר שמן, פילטר אוויר ולעיתים גם מצתים. הטיפול כולל בדיקת רצועות, מצבר, בלמים, משאבת דלק, נורות וכדומה.

 

דלק

ישנם רכבים המשתמשים בבנזין וישנם רכבים המשתמשים בדיזל. צריכת הדלק משתנה בין דגמי הרכב השונים. בשנים האחרונות נכנסו לשימוש רכבים חשמליים המשלבים בין דלק לחשמל (כגון טיוטה פריאוס). בנזין 95 אוקטן נמצא בפיקוח ממשלתי ומחירו מתעדכן בחצות הלילה לפני היום הראשון של כל חודש. מחירם של בנזין אוקטן 98 ושל הדיזל אינו תחת פיקוח. מחירי הדלקים משתנים מתחנה לתחנה, וההפרשים ביניהם יכולים להגיע לעשרות שקלים בכל תדלוק. כדי לדעת אילו תחנות דלק מוזלות קיימות באזורכם היכנסו לאתר פולטאנק.

 

ביטוח

ביטוח חובה: על פי החוק במדינת ישראל כל כלי רכב ממונע הנוסע בכבישים חייב להיות מבוטח בביטוח חובה. ביטוח חובה מכסה אך ורק נזקי גוף. נסיעה ללא ביטוח חובה היא עבירה על החוק ומהווה סיכון כלכלי עצום במקרה של תאונה, כיוון שההוצאות הרפואיות הגבוהות, אובדן ימי העבודה ואובדן כושר העבודה יושתו על חשבונו של בעל הרכב הפוגע. חברות ביטוח רבות מציעות רכישת פוליסת ביטוח חובה לרכב. נהג שנדחה על ידי כל חברות הביטוח יכול לרכוש ביטוח חובה במאגר הישראלי לביטוחי רכב. מחיר ביטוח החובה נמצא בפיקוח של המפקח על הביטוח במשרד האוצר. מחיר הפוליסה נקבע בהתאם למרכיבים משתנים: סוג הרכב וסוג הבעלות, גיל הנהג הצעיר ביותר הנוהג ברכב, ותק נהיגה, היסטוריית תאונות, היסטוריית הרשעות, נפח המנוע והמצאות/היעדר כריות אוויר.

מחשבון לחישוב תעריפי ביטוח באתר משרד האוצר

ביטוח מקיף: בשונה מביטוח חובה, ביטוח מקיף הוא ביטוח רשות שאין חובה לעשות. ביטוח מקיף מפצה את בעל הרכב על נזקים שנגרמו לרכבו ו/או לרכבו של אדם אחר על ידי בעל הרכב. הביטוח המקיף מגן על בעל הרכב במקרים רבים: תאונה עצמית (כגון התנגשות בעץ, בתמרור וכו’), גניבת רכב, פיצוי במקרה של פגיעה ברכב וברכבו של אדם אחר, שריפה, פגיעות איתני טבע ועוד. חברת הביטוח יכולה לדרוש מבעל הרכב להוסיף אמצעי מיגון נוספים כפי שיפורט בפוליסת הביטוח. גורמים רבים משפיעים על העלות של הביטוח המקיף: שווי הרכב, גיל הרכב, עבר ביטוחי, זהות הנהגים (ביטוח מקיף יקר יותר עבור נהגים חדשים), עד כמה הרכב פופולרי בין גנבי מכוניות ועוד. סעיף משמעותי בפוליסת הביטוח הוא סעיף השתתפות עצמית, אותו ישלם בעל הפוליסה בעת הפעלתה. גובה השתתפות העצמית משתנה בין פוליסות שונות. לפני רכישת ביטוח מקיף מומלץ לעשות סקר שוק רחב ולהתמקח על המחירים. אתרים להשוואת עלות ביטוח מקיף.

ביטוח צד ג’: ביטוח צד ג’ הוא ביטוח רשות המכסה את הרכב/רכבים נוספים שהיו מעורבים בתאונה או כל רכוש אחר שניזוק (כגון גדר, מעקה וכו’), אבל אינו מכסה את הנזקים של הרכב הפוגע. גם בו קיים סעיף השתתפות עצמית עד לסכום מסוים, בהתאם לפוליסה. מחירו של ביטוח צד ג’ זול יותר מאשר של ביטוח מקיף. ניתן להוסיף הרחבות שונות לביטוח צד ג’ כגון: ביטוח שמשות, רכב חלופי, גרירה וביטוח נגד גניבות. מחיר הפוליסה נקבע לפי מספר מרכיבים: סוג הרכב המבוטח, היסטוריית תאונות, גיל הנהג הכי צעיר הנוהג ברכב. כמו בביטוח המקיף גם כאן מומלץ לעשות סקר שוק ולהתמקח על מחיר הפוליסה.

 

רישיון רכב וטסט

רוב כלי הרכב בישראל חייבים במבחן רישוי (טסט) אחת לשנה, למעט כלי רכב חדשים פרטיים הפטורים מטסט בשנה הראשונה, אך חייבים בתשלום האגרה. רכב שמלאו לו 15 שנה חייב אישור תקינות מערכת בלמים ממוסך מורשה. רכב מיושן (מעל 19 שנה) מחויב בתשלום אגרה וטסט פעמיים בשנה, ודורש אישור מוסך על תקינות הרכב.

רישיון הרכב מגיע בדואר לכתובת הרשומה במשרד הפנים כחודשיים לפני מועד חידוש הרישיון. את האגרה יש לשלם באחת מהדרכים הבאות: בנק הדואר, במענה האוטומטי של משרד התחבורה, בעמדות רשיומט (מכונת שירות אוטומטית). במקרה של אי קבלת הרישיון בדואר יש לפנות בהקדם למוקד הטלפוני של משרד התחבורה או לאחד מסניפי משרד הרישוי.

את הטסט יש לבצע באחד מהמכונים המורשים לאחר תשלום האגרה ולפני פקיעת התוקף של הרישיון הישן. בדיקת הטסט מותנית בהצגת טופס ביטוח חובה בתוקף, ודורשת תשלום נפרד. מבחן הרישוי כולל את הבדיקות הבאות: זיהוי הרכב ובעליו, מערכת ההגה, תחתית הרכב, אורות, בלמים וכיוון גלגלים. ניתן לשלוח אדם אחר לביצוע הטסט, לצורך כך יש לחתום על ייפוי כוח המופיע בספח המצורף לרישיון. במקרה של גילוי ליקויים ברכב מקבלים הארכה של כ-7 ימים לתיקון הליקויים ולהתייצבות למבחן חוזר (הכרוך בתשלום נוסף). במקרה של ליקוי חמור מוטבעת על הטופס חותמת “בגרירה בלבד” ואין לנהוג ברכב עד לתיקון הליקויים ועמידה במבחן חוזר.

 

קניית אופנוע

קניית אופנוע או קטנוע כמוה כקניית רכב. אומנם מחירם של הדו-גלגליים לרוב נמוך יותר משל רכב, אך עדיין מדובר בהוצאה משמעותית.

אם חשבתם לקנות דו”ג (דו-גלגלי) חדש, כדאי שתעיינו במדריך הזה. אם חשבתם לקנות דו”ג יד שנייה, עיינו במדריך הזה.

התייעצו עם חברים בעלי דו”ג וקראו את המדריכים!

שימו לב לנקודות הבאות:

 • עברו על השלדה. חפשו שקעים, סדקים, ריתוכים גסים, סימני חלודה, תיקוני צבע או קילופים. סימנים אלו מעידים בדרך כלל על פגיעה בשלדה כתוצאה מתאונה או נפילה.
 • צמיגים – שיהיו טריים ולא יבשים. בלי סדקים, ושיהיו חריצים בצמיג. יציבותו של האופנוע תלויה בטריותו של הצמיג. צמיגים שחוקים מועדים להחלקה, ואינם עוברים בבדיקת הטסט השנתית.
 • חשמל תאורה ושעונים – בדקו שהכול עובד: אורות, צופר מאותתים, נורות החיווי, אורות בלם קדמי ואחורי, מד מהירות, וסל”ד.
 • מנוע – התניעו את האופנוע בעוד המנוע קר. ודאו שאין רעשים ונקישות. האיצו והאטו – בדקו אם מתבצע בצורה חלקה.
 • אל תוותרו על נסיעת מבחן. אופנוע הוא כלי מסוכן למדי. בזמן נסיעת המבחן ודאו שהאופנוע יציב ושאתם שולטים בו. הקשיבו למצמד ובחנו את העברת ההילוכים. ודאו כי הבלמים מתוחים ותקינים וכי משקלו של הכלי תואם לחוסנכם הפיזי.

פורטל האופנועים הישראלי מוטופרו

תחזוקה והוצאות שוטפות

ציוד מגן

הסכנות לרוכב האופנוע הן רבות ומגוונות, וככלל רוכב האופנוע חשוף הרבה יותר מאשר הנוהג ברכב. החוק בישראל מחייב את רוכב האופנוע לחבוש קסדה המגנה על הראש ואוסר על חבישת קסדת חצי. מחירן של קסדות עמידות ואמינות אינו זול, אך זו השקעה חכמה. להגנה מירבית מומלץ להצטייד בפריטי הגנה נוספים, דוגמת מגיני ברכיים, כפפות ומעיל רכיבה. חפצים אלו קיימים בשוק בקשת רחבה של מחירים. מומלץ לבצע סקר שוק לפני שמשקיעים אלפי שקלים בציוד המגן. תוכלו גם למצוא את הפריטים הללו ביד 2 ובפורומים אינטרנטיים שונים.

טיפולים

כמו מכוניות, גם רכבים דו גלגליים זקוקים לטיפול אחת לכמה קילומטרים. תדירות הטיפולים, היקף הטיפולים והיסטוריית הטיפולים, מצוינים בספר הרכב וכדאי להקפיד על ביצועם התקופתי.

ביטוח

כמו במכוניות, גם באופנועים מחירי הביטוחים (פירוט לגבי סוגי הביטוחים ראו במאמר על ביטוח רכב) נקבעים בהתאם לסוג האופנוע ולפרופיל הנהגים. מחירי הביטוח לאופנועים וקטנועים גבוהים במיוחד בשל הסיכון הכרוך ברכיבה, ומקובל לעשות את ביטוח החובה לאופנוע דרך המאגר הישראלי לביטוחי רכב (הפול) המציעים את המחיר הנמוך ביותר.

 

איך מתחילים
29/08/2018
דילוג לתוכן