התחברות

נא הכנס את מספר הטלפון שלך למטה נא הכנס את הקוד שנשלח לטלפון שלך שלח קוד מחדש
עדיין אין לך משתמש? הרשם ליוצאים לשינוי עכשיו!

נמאס לכם לשבת ארמלו? קבלו את טנדו!

עליזה פישר

היי רובי, כל הכבוד על היוזמה! שמחים שהקדשת לנו זמן לראיון הזה. יש לנו הרבה שאלות 🙂

אז, מה הוביל אותך ליצור את האפליקציה?

ידעתי שיש הרבה חברים מהעבר החרדי שלי, שהיום הם יוצאים בשאלה ואני לא יודע על זה כי לא יוצא לי לפגוש או לדבר איתם.
יש לי רקע בטכנולוגיה, וידעתי שאפשר לפתור בעזרתה את הבעיה הזו ולקשר בין אנשים בכלל ויוצאים בפרט, ורציתי לעשות דבר כזה. בנוסף, רציתי ליצור פלטפורמה של עזרה הדדית והתייעצויות ליוצאים.

אתה בעצמך יוצא בשאלה? ספר לנו על זה קצת.

אכן. גדלתי בקהילה חרדית ליטאית בירושלים, בשכונת נווה יעקב, להורים חוזרים בתשובה. למדתי במסורה (תלמוד תורה) אמרי נעם (ישיבה קטנה) חמד ושערי יושר (ישיבה גדולה). בגיל 19 עזבתי את הישיבה למכון לב והשלמתי שם בגרויות. לאחר שנה שם התחלתי ללמוד הנדסת תוכנה במכללה להנדסה בירושלים, וכיום אני עובד כמוביל צוות פיתוח אפליקציה באחד מהבנקים הגדולים בעולם (סיטי בנק).

מדהים! תגיד, היו לך מקרים שאנשים באמת מצאו אנשים שיצאו והם לא ידעו על כך?

בטח, אני בעצמי מצאתי מספר חברים שלמדו איתי בישיבה. המשתמשים של טנדו מספרים שהם מצאו חברים שלמדו איתם, מישהי מצאה תלמיד של אבא שלה, חברים של אחים, ויש גם זוג שהכיר מטנדו!

היסטרי! מזל טוב.
מה החלום האולטימטיבי מבחינתך? לאן תגיע האפליקציה?

החלום שלי הוא שהאפליקציה תהווה גשר בין יוצאים בתחילת הדרך ליוצאים ותיקים. היוצאים המנוסים יותר יוכלו להיות מנטורים ליוצאים בתחילת הדרך, ככה שכל יוצא יוכל או לתרום מהידע שלו או להעזר בידע של אחרים – הכל דרך האפליקציה. אני רוצה שתיווצר קהילה שלמה של יוצאים סביב טנדו, כשלב הקהילה הוא עזרה, הכוונה ואהבה – יוצא אחד למשנהו. אני בטוח שלכולם יהיה מה לתרום.  

אתה רואה מודל כלכלי באפליקציה?

טנדו הוא פרויקט ללא מטרת רווח, כל מי שעובד עליו עושה את זה בהתנדבות. אבל, ככל שהפרויקט גדל הוא דורש משאבים, לכן המודל הכלכלי הוא בלתי נמנע.
אחת מהאפשרויות ששקלנו הוא פרסום של קורסים/תארים בהנחה ליוצאים בשאלה או משרות שמותאמות ליוצאים.

אילו תגובות אתה מקבל על האפליקציה?

יש לא מעט יוצאות ויוצאים שממש התלהבו מהרעיון של האפליקציה, וממש פעילים בה. התחושה היא שטנדו היא פלטפורמה טובה לבניית קהילה וקשרים ואני שמח על כך ממש.

אתה לא חושש שאנשים יעשו שימוש באפליקציה לרעה?

לטנדו נכנסים רק משתמשים שעברו אימות על ידי אחד מהמנהלים, ההרשמה היא דרך פרופיל פייסבוק ונכנסים רק משתמשים עם שם משתמש ותמונה אמיתיים.
ישנם משתמשים שלא נכנסים כי הם לא רוצים להחשף עדיין כיוצאים ואני מבין את זה, אבל אנחנו לא מאשרים אנשים שלא מזדהים.
ויודעת מה, גם אם חרדים יחשפו איכשהו למה שקורה בתוך טנדו, אני לא רואה למה יכול להיווצר מזה נזק. בטנדו אין מידע אישי. מה שכן שמנו שם זה גרף מגניב שמראה כמה יוצאים יש מכל ישיבה, ואני חושב שדווקא חשוב מאוד שייראו כמה התופעה נפוצה.

איזה נתונים מעניינים גילית מהאפליקציה?

למשל הסקרים האלו –

ראינו מגוון של תשובות מעניינות.

תהליך הפיתוח היה מורכב? ספר לנו על כך.

אני עובד על הפרויקט כבר שנה. התהליך הוא ארוך כיוון שאין צוות או חברה שלמה שמפתחת את זה, ואני משחק הרבה תפקידים שהם מעבר לפיתוח נטו, שזו ההתמחות שלי. אני רוצה להוסיף שלולא העזרה של הקהילה עד עכשיו ובהמשך, הפרויקט לא היה עולה לאוויר. בנוסף, את העיצוב של האפליקציה עשתה שרי שפירא המוכשרת שאפשרה לממשק המשתמש להראות כל כך ידידותי.
מלכתחילה, עוד בשלב האפיון, נעזרתי רבות ביוצאים לשינוי (תודה מיוחדת למשה שנפלד). בהמשך, קבוצה שלמה של יוצאים נרתמה לבדיקות ולטסטים שעשינו לאפליקציה, וכיום יש יוצאים שהצטרפו לפרויקט ותורמים לו בתחומים כמו כתיבת תוכן / שיווק / ניהול פרויקטים / מהנדסים ועוד. ההיענות גדולה וזה כיף ומרגש.

רובי, תודה רבה לך. היה מרתק. בהצלחה גדולה בהמשך!

להורדת האפליקציה לחצו כאן

המוסף
06/05/2019

הניוזלטר שלנו

קבלו את כל הכתבות הכי מענינות והכי חדשניות ישירות למייל

מאמרים נוספים

מי שברך


ערב חשיפה למגזין עם יוסי מדמוני


אביה הוא


'הדברים שלא היה לי את מי לשאול': שיחות באמונה החרדית


מתמודדת בגבורה


שר את דרכו החוצה


רוצה לכתוב למגזין התקופה?

דילוג לתוכן